górne tło

Wielki odlot w Krakowie!

Jak nakazuje tradycja, smoki opanowały Kraków na cały weekend. 3 czerwca odbyła się 22. edycja Wielkiej Parady Smoków organizowana przez Teatr Groteska!

„Smoczy apetyt na zdrowie” – pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Smoczy Piknik Rodzinny, który rozłożył się na bulwarach przy Smoczej w weekend, 3 i 4 czerwca. To zwieńczenie akcji prozdrowotnej dotyczącej profilaktyki nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży, jaką zorganizował Teatr Groteska wraz z Fundacją Zdrowia Publicznego i krakowskimi szpitalami.

– Wielka Parada Smoków daje nam przestrzeń i pretekst do tego, by wyjść szerzej z naszą akcją prozdrowotną, która nie bez powodu nosi nazwę „Smoczy apetyt na zdrowie”. Daje nam to gwarancję dotarcia do jak największej ilości dzieci, które podczas zabawy na pikniku nauczą się podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Jednak nie chodzi tylko o to, żeby tłumaczyć dzieciom, w jaki sposób powinny się odżywiać, ale zaangażować w to całe rodziny i tę szansę chcemy wykorzystać podczas naszego pikniku rodzinnego – mówili organizatorzy.

Na odwiedzających czekały emocjonujące smocze gry i zabawy oraz liczne konkursy i atrakcje w namiotach partnerów pikniku. Można było na przykład układać piramidę żywnościową, wyławiać skarby, czyli produkty prozdrowotne czy karmić nimi owieczkę. Pojawił się też tajemniczy koszyk Czerwonego Kapturka. Podczas pikniku wspomagali nas będą lekarze, dietetycy i studenci Collegium Medicum UJ.

W sobotę, 3 czerwca, o godz. 22.00 w zakolu Wisły pod Wawelem odbyło się zapierające dech w piersiach Wielkie Widowisko Plenerowe z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych, zaskakującej oprawy świetlnej i laserowej, gigantycznych kurtyn wodnych i pięknej muzyki. Największą atrakcją były ogromne latające smoki, animowane na barkach i statkach przez współpracowników i aktorów Teatru Groteska. Podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczne Widowisko miało proekologiczną formułę.

– Moją inspiracją przy tworzeniu widowiska na Wiśle był teatr barokowy. W teatrze barokowym obrazy były budowane wieloplanowo i składały się z kilku warstw. To samo dzieje się podczas widowiska wieczornego: muzyka, latające wspaniałe obiekty, rozbudowane światło, lasery i pirotechnika. Myślę, że fenomen widowiska wieczornego, jego atrakcyjność i siła przyciągania polega na tym, że udało nam się te wszystkie elementy sprząść w całość. Szalejący ogień w połączeniu ze smokami to coś najbardziej pierwotnego, działającego na wyobraźnię i fantastycznego zarazem. Myślę, że najlepszym potwierdzeniem tego jest fakt, że co roku na bulwarach mamy prawdziwe tłumy. Liczę, że tak będzie i tym razem – mówi Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska i pomysłodawca imprezy.

Tradycyjna Wielka Parada Smoków wyruszyła w niedzielę, 4 czerwca, o godz. 12.00. Niemal 30 smoków przeszło ul. Grodzką na Rynek Główny. Część z nich powalczyło na scenie o tytuł Najpiękniejszego.