górne tło

Dzień Tańca z Cracovia Danza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, dziś, 26 kwietnia o godz. 19.00 na scenie Krakowskiego Teatru Variete Balet Cracovia Danza przedstawi Galę Baletową. Wydarzenie otworzy program barokowy, który jest hołdem dla Jeana-Georges’a Noverre’a – tancerza i francuskiego choreografa. Data jego chrztu – 29 kwietnia została uznana w 1982 roku przez UNESCO za Międzynarodowy Dzień Tańca.

Głównym artystycznym akcentem uroczystości będzie spektakl baletowy w wykonaniu Cracovia Danza – „Pan Twardowski. Ale bajka!”. Przedstawienie oparte na muzyce Stanisława Moniuszki przenosi w świat wyobraźni, magii i humoru, ale przede wszystkim tańca. W części pierwszej – choreografia i inscenizacja autorstwa Aliny Towarnickiej – przedstawia historię słynnego krakowskiego czarnoksiężnika, jego kłopoty związane z utratą wiary we własne możliwości i okoliczności, które skłoniły go do podpisania cyrografu. Część druga, opracowana choreograficznie przez Dariusza Brojka, nawiązuje do ballady Adama Mickiewicza „Pani Twardowska”. Gdy diabeł, zwabiwszy Twardowskiego do karczmy, upomina się o jego duszę, sytuację ratuje żona maga, która staje się teraz główną bohaterką historii – bo „gdzie Twardowski nie może, Twardowska pomoże!”.

Tłem dla perypetii bohaterów jest kolaż muzyczny złożony z wybranych utworów Stanisława Moniuszki (m.in. słynna uwertura „Bajka”), zaś całość dopełniają kostiumy projektu Bożeny Pędziwiatr oraz maski stworzone przez Jonathana Fröhlicha, które oddają karykaturalny charakter postaci, podkreślając tym samym humorystyczny wydźwięk spektaklu. Na scenie pojawia się zarówno diabeł z piekła rodem, jak i bicz kręcony z piasku czy tańczące fajki!

pan twardowski, cracovia danza