górne tło

Weselsza Wesoła na wiosnę

Designerzy, artyści, studenci Akademii Sztuk Pięknych, piknik w czasie Wianków, interaktywne wystawy w ramach „Sanatorium Sztuki” czy Festiwal Bomba Megabitowa. To kolejna odsłona kulturalnych wydarzeń na Wesołej.

„Apteka Desingu” to nowy projekt KBF, jaki już od czerwca będzie realizowany na Wesołej. Zanim na dobre ruszą prace remontowe w budynku czerwonej chirurgii, zanim na Wesołą przeniesie się siedziba KBF, w budynku starej szpitalnej apteki przy ul. Kopernika 19a powstanie miejsce dla designerów i studentów ASP. Ponadto część pracowników KBF-u jeszcze w kwietniu przeniesie się do tymczasowych biur na Wesołej, żeby już teraz aktywnie działać w dzielnicy.

– To będzie przestrzeń coworkingowa dla designerów i tych wszystkich, którzy kochają design i chcą uczestniczyć w rozwoju dziedziny, która się bardzo dynamicznie zmienia. Warunkiem udziału w programie będzie chęć aktywnego uczestniczenia w zmienianiu przestrzeni na Wesołej i pomysły na animowanie wydarzeń w tej dzielnicy. Nie szukamy ludzi, którzy potrzebują tylko miejsca do pracy, ale tych, którzy chcą tu się „osiedlić” i mieć wpływ na to, co tu się będzie działo – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF-u.

 

W poszpitalnej aptece swoje miejsce znajdą także studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którzy nie zawsze mają przestrzeń, w której mogą spokojnie tworzyć.

– Chcemy być obecni na Wesołej, żeby ten obszar był obszarem kultury i sztuki, takim kreatywnym miejscem, które inspiruje, ale też gdzie można odpocząć i gdzie można się zabawić – mówi Robert Sowa, prorektor ASP w Krakowie.

Studenci ASP zaistnieli już zresztą na Wesołej, w czasie Open Eyes Art Festival. Interdyscyplinarna wystawa była prezentowana przy ul. Kopernika 15a, czyli w jednym z trzech budynków, w którym będzie działać Biblioteka Kraków.

– Chodzi o to, aby ci, którzy będą przychodzić na Wesołą mogli łączyć różne aktywności, korzystać zarówno z oferty Biblioteki Kraków jak i naszych sąsiadów, bo równolegle będziemy organizować najróżniejsze warsztaty – mówi Agnieszka Staniszewska-Mól. – Po sąsiedzku mamy także Ogród Botaniczny, a to profil mieszkańca, na którego my także czekamy – zaznacza.

– Współpraca różnych podmiotów i instytucji jest znakiem rozpoznawczym tego, co się dzieje na Wesołej. Wystarczy choćby wspomnieć spacery po Via Medicorum, organizowane przez ARMK, UJ CM i Muzeum MuFo – mówi Jan Pamuła, prezes ARMK, która zarządza terenem. – Ta współpraca jest w tej chwili tym istotniejsza, że z powodów finansowych musieliśmy wstrzymać prace nad konkursem urbanistyczno-architektonicznym, jaki miał być ogłoszony na zagospodarowanie wspólnych przestrzeni Wesołej, a życia dzielnicy nie da się przecież zatrzymać. Musimy wypracować nowy plan – dodaje.

Przestrzenią do wypracowania tego planu mają być także warsztaty organizowane przez KBF w starej aptece.

– Zobaczyliśmy, jak wielu ludzi jest zaangażowanych w rewitalizację Wesołej – podkreśla Carolina Pietyra. – I chcemy to wspierać. Wspólna przestrzeń Wesołej integruje, dlatego wiele rozwiązań zostanie wypracowanych wspólnie. Pierwsze warsztaty w starej aptece, które zapoczątkowały konkretne myślenie o tym, jaka ma być Wesoła służyły zdefiniowaniu aktualnych potrzeb – mówi.

Koleje spotkania, wszystkich ma być jeszcze pięć, po świętach wielkanocnych.