górne tło

Analiza porównawcza pracy urzędów stanu cywilnego

Krakowski Urząd Stanu Cywilnego od 2018 roku rokrocznie przeprowadza analizę porównawczą efektywności własnej pracy na tle innych urzędów stanu cywilnego z niemal wszystkich miast wojewódzkich. Dane pozyskane w ramach tegorocznego audytu pokazują, iż USC w Krakowie zajmuje niezmiennie wysoką pozycję.

Analizowano wszystkie sprawy z katalogu zadań tego urzędu. Przyjęto m.in. kryteria oceny liczby spraw na etat i średnia ze wszystkich urzędów wynosi 5119, natomiast jeśli chodzi o Kraków to 5558.

USC w Krakowie przekracza także średnie wartości krajowe w przypadku liczby spraw na etat pracownika liczonych bez kierownika i jego zastępców, która wynosi 6569, natomiast dla Krakowa to 6687.

W obu tych kryteriach Kraków zajął szóste miejsce spośród miast wojewódzkich. Podobnie jest w przypadku spraw na etat będących wyłączną kompetencją kierownika i jego zastępców, gdzie średnia z urzędów to 4165, a Kraków zrealizował 4484, zajmując pozycję czwartą.

Jeśli spojrzymy na globalną liczbę spraw, to Kraków był drugi w kolejności, w 2022 roku miał ich 427 937, w ten sposób uplasował się zaraz po Warszawie, której wynik wynosi 687 276.

– Na liczbę spraw z pewnością wpłynął konflikt zbrojny na terytorium Ukrainy oraz trwająca jeszcze w 2022 roku pandemia COVID-19. Te dwie przyczyny powodowały zmiany w sposobie organizacji w poszczególnych urzędach – podsumowuje wyniki Szczepan Ciuła, dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie.

– Spodziewamy się także dalszego wzrostu liczby załatwianych spraw, wśród których największą liczbę stanowią transkrypcje zagranicznych aktów stanu cywilnego. Przyczyną takiego zjawiska są migracje ludności oraz wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, której obywatele polskiego pochodzenia występują o potwierdzenie obywatelstwa polskiego, a tym samym obywatelstwa Unii Europejskiej – dodaje dyrektor krakowskiego USC.

Wysoka pozycja krakowskiej jednostki jest związana m.in. z wprowadzeniem nowej struktury organizacyjnej od 1 stycznia 2021 r., co przyczyniło się do równomiernego rozłożenia napływających w ubiegłym roku do USC spraw.