górne tło

Hipopotamki karłowate już na salonach

W krakowskim ogrodzie zoologicznym otwarto nowy pawilon dla hipopotamków karłowatych. Obiekt, który powstał w miejscu dawnego wybiegu, to jednokondygnacyjny budynek z wybiegiem i basenem wewnętrznym oraz korytarzem dla zwiedzających, umożliwiającym podglądanie zwierząt.

Budowa nowego pawilonu rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku. Obiekt powstał ze środków własnych Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie, według projektu pracowni architektonicznej Minima.

Ze względu na specyfikę gatunku wybieg wewnętrzny został podzielony na dwie strefy – jedną dla samca i drugą dla samicy z młodym. Można je też połączyć, by stworzyć wspólny wybieg dla pary. Podobnie skonstruowany jest wewnętrzny basen. Dzięki świetlikom i dużym przeszkleniom w ścianach budynku zwierzęta mogą korzystać ze światła naturalnego przez cały rok. W sezonie letnim hipopotamki przebywają zwykle na zewnątrz, a zwiedzający mogą je obserwować z poziomu alei dla pieszych. Na wybiegu zewnętrznym mają też basen i meandrujący strumień, obsadzony drzewami i trawiastą roślinnością.

 

Hipopotamek karłowaty (Choeropsis libieriensis) to gatunek samotniczy, odkryty dopiero pod koniec XIX wieku. Żyje w Afryce Zachodniej, gdzie zamieszkuje zalesione tereny nad brzegami zbiorników wodnych i obszary bagienne. Żywi się młodymi pędami i gałązkami drzew, korzeniami, opadłymi owocami, trawami, ziołami. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 3 lat. Po 6 miesiącach ciąży samica rodzi jedno młode, które karmi mlekiem przez około 6–8 miesięcy. Osobniki w ogrodach zoologicznych żyją do 40 lat. W krakowskim zoo hipopotamki karłowate przebywają od 1995 roku.

Gatunek jest objęty Europejskim Programem Hodowli Zagrożonych Gatunków (EEP – European Endangered Species Programme). Na IUCN Red List figuruje jako endangered/zagrożony.