górne tło

Powstaje nowy park kieszonkowy w Płaszowie

Mieszkańcy ulicy Saskiej i okolic będą mogli wkrótce wypocząć w nowym parku kieszonkowym, będącym realizacją projektu budżetu obywatelskiego. Dzięki nowym nasadzeniom oraz takim elementom jak trejaż obsadzony pnączami będzie to niezwykle urokliwe miejsce. Idealne, by w upalne dni schronić się wśród zielonych ścian i dachów z ulubioną książką.

Saski park kieszonkowy to nowa przestrzeń, która będzie ogólnodostępnym miejscem rekreacji i wypoczynku dla okolicznych mieszkańców.

Poruszanie się po parku ułatwią komfortowe alejki spacerowe, przy których pojawią się ławki, ławko-huśtawka, leżaki oraz stojaki na rowery. Z myślą o miłośnikach czytelnictwa zaprojektowano zamykaną półkę na książki, jako miejsce do wymiany książek, czyli tzw. bookcrossingu.

Dzięki dużej ilości nowych nasadzeń oraz wprowadzeniu takich elementów jak trejaż, który zostanie obsadzony pnączami, tworzącymi zielone ściany i sklepienie, przestrzeń stanie się zieloną enklawą w mieście. Całość dopełnią nasadzenia traw, krzewów i bylin przy alejkach i w pobliżu małej architektury.

W parku pojawią się m.in. bujna dereń świdwa „Midwinter Fire”; pęcherznica kalinolistna „Diabolo” z mahoniowobrązowymi pędami; lilak meyera „Palibin” o fioletoworóżowych kwiatach; budleja davida „Nanho Purple”, obficie kwitnąca przez całe lato aż do jesieni; forsycja pośrednia; perovskia łobodolistna „Little Spire” ze srebrzystymi pędami i błękitno-fioletowymi kwiatami; kocimiętka Fassena „Purrsian Blue”; kwitnące na przełomie lipca i sierpnia pokaźne proso rózgowate „Cloud Nine”; śmiałek darniowy „Pixie fountain”, czyli wysoka trawa o pięknym rozłożystym ulistnieniu; ciemnofiloletowy aster nowoangielski „Violetta”; oraz kwitnące o jasnofioletowych pachnących kwiatach pnącze glicynia kwiecista „Ludwik Lawin”.

Wzdłuż parkingu przy zachodniej granicy zamontowane zostanie ogrodzenie w formie liny rozciągniętej na drewnianych słupkach, tak aby oddzielić przestrzeń parku i zapobiec parkowaniu samochodów w zielonej strefie.