górne tło

E-konsultacje w Grodzkim Urzędzie Pracy

E-konsultacje to nowa i bezpieczna forma kontaktu klientów z pracownikami Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Spotkania organizowane są online na platformie Teams. Mają charakter cykliczny i odbywają się po dokonaniu przez klienta rezerwacji na ustalony termin konsultacji. W celu uproszczenia dostępu do usługi, na stronie internetowej GUP uruchomiony został specjalny kalendarz zapisów, który w szybki i intuicyjny sposób pozwala zarezerwować dogodny termin w interesującej klienta tematyce.

– Celem usługi jest maksymalne uproszczenie kontaktu oraz skrócenie czasu oczekiwania na informację zwrotną na linii urząd – klient. Doskonale wiemy, że postęp technologiczny, który ma już miejsce od dłuższego czasu, sprzyja szybkiemu przekazywaniu informacji. Dlatego postanowiliśmy nieco zmodernizować nasze podejście do sposobu kontaktu z osobami zainteresowanymi, tak by umożliwić im wygodny i szybki sposób na uzyskanie informacji – podkreśla zastępca dyrektora GUP ds. rynku pracy Waldemar Jakubas.

E-konsultacje obejmą spotkania z pracownikami GUP wyspecjalizowanymi w takich dziedzinach jak: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, legalizacja zatrudnienia cudzoziemców, dotacje i finansowe formy wsparcia, podnoszenie kwalifikacji, rozliczenie dotacji na podjęcie działalności gospodarczej, a także ewidencja i świadczenia.

Podczas wideorozmowy klient będzie mógł zapytać o szereg rzeczy związanych z funkcjonowaniem GUP. Dzięki temu zdobędzie szybko informacje między innymi na temat:

To przykładowa tematyka spotkań, która w rzeczywistości jest znacznie obszerniejsza i obejmuje prawie cały zakres usług, którymi dysponuje Grodzki Urząd Pracy w Krakowie.

– Dzięki e-konsultacjom klienci zaoszczędzą czas konieczny na dojazd i wizytę w urzędzie, a także szybko uzyskają potrzebne informacje bez wychodzenia z domu. Podczas e-konsultacji klienci mają pewność, że uzyskane informacje są rzetelne, ponieważ udzielane są przez pracowników merytorycznych, na co dzień zajmujących się daną tematyką. Co istotne, obecnie w sejmie przygotowywany jest nowy projekt ustawy, regulujący funkcjonowanie urzędów pracy w Polsce. Jeżeli faktycznie wejdzie ona w życie, to zmiany te obejmą również GUP. Przewidujemy zatem, że usługa e-konsultacji stanie się wtedy kluczowym sposobem na dotarcie z ofertą do potencjalnych klientów urzędu – dodaje Jakubas.

Należy podkreślić, że udział w e-konsultacji nie jest równoznaczny ze stawiennictwem w urzędzie w obowiązkowym terminie wizyty, pełni jednak ważną funkcję informacyjną dla osób zainteresowanych formami wsparcia, którymi dysponuje GUP.