górne tło

Za nami Cavaliada Kraków 2023

Od 2 do 5 marca miłośnicy sportu jeździeckiego mogli oglądać w TAURON Arenie Kraków fascynujące widowiska. Po raz drugi z rzędu Kraków był Miastem Gospodarzem finału cyklu Cavaliada Tour i finału Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Oprócz sportowych emocji, nie zabrakło również targów sprzętu i akcesoriów jeździeckich.

Konkurs PKO Bank Polski Grand Prix, a także cały cykl Cavaliada Tour wygrał dziś Jarosław Skrzyczyński.

W konkursie PKO Bank Polski Grand Prix, o nagrodę PKO Banku Polskiego i pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, wystartowało 25 par. Te zmagania zaliczane były do światowego rankingu, Cavaliady Tour, a także finału Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata.

Do rozgrywki zakwalifikowało się 8 z 25 startujących par, w tym trzy z Polski i po jednej z Litwy, Niemiec i Estonii. W finałowym barażu triumfował startujący jako ostatni Jarosław Skrzyczyński, na 10-letnim ogierze Inturido. To trzecia wygrana tej pary w tym sezonie rozgrywek Cavaliada Tour. Na miejscu drugim znalazł się dziś zwycięzca Grand Prix Cavaliady Kraków z roku 2020 – Krzysztof Ludwiczak na koniu Niko. Trzecie miejsce zajął halowy mistrz Polski – Hubert Polowczyk na M Blue’s Boy Z, odnosząc jak dotąd największy międzynarodowy sukces w karierze.

Dzisiejszym zwycięstwem Jarosław Skrzyczyński przypieczętował swoją pozycję jako najlepszego w tabeli Cavaliada Tour 2022/2023.

Dzisiejszy konkurs zadecydował także o tym, kto zdobędzie prawo startu w finale Pucharu Świata, który w kwietniu odbędzie się w Omaha. Miejsce pierwsze w Lidze Europy Centralnej zajął Litwin Andrius Petrovas, tuż za nim znalazł się jego rodak Donatas Janciauskas, który w dzisiejszym Grand Prix był czwarty, a po raz piąty w karierze, awans do finału wywalczył także Jarosław Skrzyczyński.

Poranny Finał Małej Rundy, o nagrodę ToBilet.pl, pod patronatem TVP Sport, wygrała Olga Pawłowska na klaczy Capuera. Kolejne miejsca zajęli Litwini: drugi był Andrius Petrovas na Sherlocku, a trzeci Trojus Rimkevicius na Calimero W.

Cavaliada łączy w sobie trzy obszary: SPORT, TARGI i SHOW. Najważniejszym elementem jest sport, czyli zawody jeździeckie. Te przez cztery dni odbywają się od rana do wieczora i podzielone są na różne konkurencje oraz rangi. Najbardziej prestiżową konkurencją są skoki przez przeszkody, ponieważ mają rangę zawodów międzynarodowych, w ramach których odbywa się finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata oraz finał Cavaliada Tour, cyklu autoryzowanego przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Wszechstronny konkurs konia wierzchowego, czyli TRAF Eventing Tour oraz Cavaliada Driving Tour (powożenie zaprzęgami czterokonnymi) to zawody w ramach Halowego Pucharu Polski, a ujeżdżenie – IMMERGAS Dressage Tour to zawody ogólnopolskie.