górne tło

Wybierz się na spacer i zdobądź odznakę przyjaciela Krakowa

Koło Grodzkie PTTK w Krakowie zaprasza na kolejne spacery po Krakowie w ramach 51. sezonu akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, Dzięki wsparciu ze strony Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa udział w spacerach jest bezpłatny.

W niedzielę, 5 lutego zapraszamy na jedną z trzech propozycji:

Krakowski Kazimierz to pełne uroku dawne miasto, nazwane na cześć swego założyciela Króla Kazimierza Wielkiego. Jego historia nierozerwalnie związana jest z dziejami krakowskich żydów - dzielnica żydowska kształtowała się przez kilkadziesiąt lat – poczynając od terenów w okolicach Starej Synagogi. Wybuch II wojny światowej zastał w Krakowie ok. 64 tys. ludzi narodowości żydowskiej, a przeżyło ją ok. 2-3 tys. krakowskich żydów. Dzisiaj jedyną czynną synagogą w Krakowie jest bożnica Rhemu, przy której znajduje się najstarszy zachowany cmentarz, założony ok. 1533 r., zwany cmentarzem rabinów.

Spotkanie o godz. 9.00 na placu Wolnica

To trasa dla ludzi o mocnych nerwach, lubiących dreszczyk emocji. Jakimi przestępstwami żyli dawni Krakowianie? Jak funkcjonował system sprawiedliwości w średniowiecznym Krakowie? Za jakie niestosowane zachowania można było trafić przed oblicze sądu? Lochy, kabaty, szubienice, pręgierz, kuny…., a także domy uciech wszelakich. Głośne sprawy kryminalne dotyczą głównie wieków XVI i XVII, ale nie brakuje również ciekawych spraw z kroniki kryminalnej XIX i XX wieku, jak chociażby sprawy „Pięknej Zośki”, która była tak piękna, że jej główki zdobiły niemal każdy dom w Krakowie w latach dwudziestych XX wieku. A to wszystko już po zmroku…

Spotkanie o godz. 16.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.

Wykład organizowany przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, wstęp wolny.

Spotkanie o godz. 10.30 w sali konferencyjnej PTTK, ul. Zyblikiewicza 2B


Partnerem strategicznym akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” jest Miasto Kraków, zapewniające wsparcie finansowe poprzez Wydział ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.

Partnerami akcji są także: Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Krakowa, Zamek Królewski na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły. Portal Magiczny Kraków sprawuje patronat medialny.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła: www.kologrodzkie.pl.