górne tło

Przełomowy projekt. Koniec z nielegalnymi reklamami?

To może być przełom: zakaz wywieszania reklam i koniec z handlem ulicznym bez zezwolenia na Starym Mieście w Krakowie. Jeśli radni zaakceptują projekt Parku Kulturowego.

Na opracowanie tego projektu Kraków czekał pięć lat. - Kwestie prawne związane z wyglądem historycznego centrum pozostawały dotąd nieuregulowane. Teraz się to zmieni - zapowiada prezydent Jacek Majchrowski. Wczoraj po raz pierwszy przedstawił szczegóły projektu. Dziś przeanalizują go radni.

Zwijanie parasoli na Drodze Królewskiej

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów ze Starego Miasta znikną nielegalne reklamy - przekonują władze miasta. Zapewniają też, że ureguluje to również problem handlu w bramach prywatnych kamienic. Mieszkańcy nie będą już mogli wieszać anten od frontu budynków, a z ogródków przy Drodze Królewskiej znikną parasole. Ponadto dokument wskaże konkretne miejsca, w których dozwolony będzie handel pamiątkami czy artykułami spożywczymi. Sprzedawcy precli i obwarzanków będą musieli trzymać się wyznaczonych obszarów i zadbać o wygląd swoich stoisk. W innym razie będą musieli liczyć się z grzywną lub nawet konfiskatą towaru.

- Z jednej strony mieliśmy do czynienia z obszarem zabytkowym, z drugiej zaś z żywym organizmem. Chodzi o właścicieli nieruchomości. Wkraczając w przestrzeń regulowaną prawem własności, musieliśmy działać ostrożnie. Ale dzięki temu walka z niesfornymi handlarzami będzie w końcu skuteczniejsza - mówi prof. Andrzej Oklejak, pełnomocnik prezydenta miasta ds. prawnych. Nawet areszt może czekać tych, którzy nie zastosują się do wymogów związanych z wyglądem szyldów. Po uchwaleniu nowego prawa na terenie całego Starego Miasta obowiązywać ma całkowity zakaz reklamy (jedyne wyjątki to imprezy masowe oraz remonty kamienic). Znikną reklamy piwa i papierosów.

- Jeżeli ktoś prowadzi aptekę, to tylko taką informację ma prawo umieścić na swoim szyldzie. Jeżeli najdzie go ochota, aby napisać "Najtańsza apteka w mieście", to już potraktujemy to jako reklamę - zapowiada plastyk miejski Jacek Maria Stokłosa. Wspólnie z miejskim konserwatorem oraz urzędnikami odpowiedzialnymi za wygląd miasta wejdą w skład zespołu, który czuwać będzie nad wdrażaniem nowego prawa.

Uchwalenie parku automatycznie nakłada na gminę obowiązek przyjęcia również planu zagospodarowania przestrzeni dla Starego Miasta. Park ureguluje kwestie estetyczne, a plan budowlane. Choć oba dokumenty są już gotowe, to projektem planu radni zajmą się dopiero na kolejnej sesji za dwa tygodnie.

- W końcu Kraków będzie miał narzędzia do skutecznej walki z samowolami budowlanymi - zapowiada Magdalena Jaśkiewicz, dyrektorka biura planowania przestrzennego UMK.

- Wymagało to opracowania szczegółowych wytycznych konserwatorskich, osobnych dla każdego kwartału zabudowy na Starym Mieście - tak pięcioletnią zwłokę w pracy nad dokumentami tłumaczy prezydent miasta.

Nadbudowy pod ścisłą kontrolą

Projekt planu zagospodarowania zakłada wprowadzenie w rejonie Starego Miasta i Wzgórza Wawelskiego trzech kategorii ochrony konserwatorskiej. - Ochrona całkowita wprowadzi m.in. zakaz zabudowy podwórek kamienic, ureguluje też kwestie związane z przebudową i nadbudową istniejących zabytkowych budynków. Na przykład wysokość oficyn nie będzie mogła przekraczać wysokości kamienicy budynku frontowego - tłumaczy Jaśkiewicz. Nie wszystkie kamienice będą jednak poddane tak restrykcyjnym regulacjom. Wyjątek mają stanowić te wskazane wcześniej przez konserwatorów.

Przedsiębiorcy i właściciele kamienic dostaną rok na "dopasowanie się" do nowych przepisów. Miasto zapowiada, że jeżeli nowe prawo przyniesie spodziewane efekty, to następny w kolejce do objęcia ochroną Parku Kulturowego będzie Kazimierz.

Dawid Hajok