górne tło

Miasto Chmielnicki dziękuje

Podziękowanie za pomoc humanitarną przekazaną przez Kraków oraz propozycja nawiązania bliższej współpracy w dziedzinach medycyny i edukacji – to główne tematy wizyty Wicemera Miasta Chmielnicki. Pan Mykoła Wawryszczuk odwiedził Prezydenta Miasta Krakowa we wtorek, 24 stycznia 2023 roku.

Chociaż położony na zachodzie Ukrainy Chmielnicki znajduje się daleko od linii frontu, skutki wielkiej wojny, wywołanej przez Rosję, odczuwalne są także tutaj. Od początku zbrojnej agresji to niewielkie, niespełna 300-tysięczne miasto, przyjęło już prawie 40 tys. uchodźców z południa i wschodu kraju. W chmielnickim szpitalu komunalnym leczeni są ranni żołnierze. Stale stacjonują tu także wojskowe oddziały. Chmielniczanie przyzwyczaili się do życia w oczekiwaniu na alarmy przeciwlotnicze, kiedy to nawet podopieczni szkół i przedszkoli muszą chronić się w piwnicach budynków. „Każde z dzieci – jak relacjonował Prezydentowi Pan Wawryszczuk – nawet kilkuletnie, noszą ze sobą specjalne torby do schronu i codziennie idą do szkoły ze świadomością, że zamiast nauki będzie siedzenie w ukryciu”. Problemem są okresowe uderzenia rakiet wroga – jak tej, która trafiła w centrum Chmielnicka 31 grudnia, zabierając życie 1 osoby i raniąc dodatkowe 8. Ogromne trudności sprawia także częsty brak energii elektrycznej, spowodowany niszczeniem przez Rosję obiektów infrastruktury krytycznej. Paraliżuje to działanie transportu miejskiego (opartego w Chmielnicku w dużej mierze na trolejbusach), szkół czy szpitali. Dlatego ukraińskim miastom tak bardzo potrzebne są obecnie generatory oraz środki transportu oparte na paliwie.

W kontekście powyższej sytuacji władze Chmielnicka wyrażają ogromną wdzięczność Polsce, w tym konkretnie miastu Kraków, za przekazaną pomoc. Kraków trzykrotnie organizował transporty humanitarne dla Chmielnicka. Poza żywnością, środkami higieny i medycyną,  przekazaliśmy także autobus marki Solaris Urbino z MPK oraz sprzęt specjalistyczny dla Chmielnickiego Obwodowego Zespołu Ratownictwa i Pożarnictwa. Autobus ten – jak podkreślił podczas spotkania Wicemer Wawryszczuk – jest wyjątkowo funkcjonalny i służy obecnie zarówno do przewozu wojskowych, jak i ewakuacji cywili. Wspomaga także miejską komunikację w te dni, kiedy trolejbusy nie mogą kursować z powodu braku napięcia.

Podczas spotkania Pan Wawryszczuk przekazał Jackowi Majchrowskiemu podziękowania oraz okolicznościową statuetkę Darczyńcy od Mera miasta Chmielnicki, Ołeksandra Symczyszyna. Podarował także flagę Ukrainy z podpisami żołnierzy 8 pułku Zbrojnych Sił Ukrainy, stacjonującego w Chmielnicku. Pan Wicemer przedstawił także Prezydentowi pomysły na nawiązanie konkretnej, bliższej współpracy naszych miast. Zapoczątkowaniem współpracy z Krakowem zainteresowany jest w szczególności Szpital Komunalny w Chmielnicku – doświadczony obecnie m.in. w dziedzinie traumatologii – oraz jedna ze szkół, której uczniowie chętnie uczą się języka polskiego.