górne tło

Aktywne ferie z projektem Kraków Wspólnie

Łyżwy, wspinaczka, warsztaty aktorskie czy wycieczki w góry – ofertę bezpłatnych zajęć, które urozmaicą uczniom zimowy wypoczynek i ułatwią integrację, przygotowała też Fundacja Internationaler Bund Polska, we współpracy z Wydziałem Edukacji UMK i przy finansowym wsparciu UNICEF. Aktywności te odbywają się w 17 krakowskich instytucjach kultury, klubach sportowych i organizacjach pozarządowych.

Na dzieci i młodzież z Ukrainy oraz ich krakowskich kolegów czeka blisko 8000 miejsc na bezpłatne zajęcia w czasie ferii. – Wspólne aktywności i zabawa to najlepszy sposób, aby się poznać i zaprzyjaźnić, nie można się integrować osobno – mówi Maria Wojtacha z Fundacja Internationaler Bund Polska. Dlatego organizatorzy do udziału w feriach zapraszają wszystkie osoby w wieku od 6 do 24 lat niezależnie od ich narodowości i tego, od jak dawna mieszkają w Krakowie. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. We wszystkich miejscach dzieci i młodzież będą pod opieką wykwalifikowanych animatorów, trenerów i pedagogów.

Pierwsze zajęcia ruszyły w sobotę, 28 stycznia i przez dwa kolejne tygodnie będą prowadzone codziennie niemal we wszystkich dzielnicach Krakowa. Wśród instytucji, które zapraszają na ferie, są m.in.: Nowohuckie Centrum Kultury, Muzeum Armii Krajowej, Stowarzyszenie Nowy Hutnik 2010, Zamek Królewski na Wawelu, Teatr BARAKAH, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego, Klub Sportowy Sportwise, Klub Sportowy Podgórze, Kolejowy Klub Wodny czy UKS AB Kraków.

Zapisy na zajęcia są prowadzone telefonicznie lub przez strony internetowe zaangażowanych instytucji – pełna lista darmowych zajęć w ferie zimowe 2023. Informacje można znaleźć także na stronie internetowej fundacji, gdzie na bieżąco aktualizowane są miejsca z bezpłatnymi zajęciami dla dzieci i młodzieży: www.ib-polska.pl/unicef/ferie.

Nie tylko ferie

Zajęcia organizowane w ferie zimowe są częścią większego projektu Kraków Wspólnie, który Fundacja Internationaler Bund Polska realizuje pod Wawelem od sierpnia 2022 r. we współpracy z Wydziałem Edukacji UMK, przy finansowym wsparciu UNICEF.

W ramach projektu realizowane są działania integrujące oraz aktywizujące dzieci i młodzież z Ukrainy, która przybyła do Krakowa w wyniku wojny oraz wszystkich mieszkańców Krakowa. Do tej pory udało się zapewnić prawie 200 darmowych miejsc w przedszkolach w Krakowie, blisko 1000 miejsc na kursy języka polskiego dla dzieci i młodzieży oraz 200 na kursy polskiego i ukraińskiego dla nauczycieli, edukatorów i pracowników administracji. Od sierpnia 2022 r. Fundacja realizuje również jednodniowe aktywności dla dzieci i młodzieży. Dzięki nim poznają one Kraków, nawiązują znajomości, a także mogą zdobyć nowe umiejętności sportowe, artystyczne czy manualne. Projekt zakłada również doposażenie krakowskich szkół w materiały plastyczne i szkolne oraz stworzenie stref relaksu, dla dzieci w ponad 100 placówkach.

Fundacja Internationaler Bund Polska jest operatorem miejskiego Centrum Wielokulturowego. W jego ramach działa Punkt dla Obcokrajowców, który od początku wojny pomaga osobom znajdującym schronienie w Krakowie.