górne tło

W placówkach oświatowych stawiamy na zieloną energię i wykorzystanie deszczówki

Jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna zakończyła w ostatnim czasie montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach dwóch przedszkoli, szkoły podstawowej oraz Domu Pomocy Społecznej. Dzięki temu oszczędność w kosztach energii w zależności od indywidualnego zużycia będzie się wahać od 40 do 60 proc.

Instalacje powstały w poniższych lokalizacjach:

Wybór miejsc, w których można przeprowadzić tego typu inwestycje, nie jest prosty. Aby na dachach mogły pojawić się elektrownie słoneczne, niezbędne jest wcześniejsze przeprowadzenie ekspertyz technicznych budynków. Badanie określa, jaki jest stan konstrukcji i czy możliwe jest, aby ją dodatkowo dociążyć.

Na przełomie roku 2021 i 2022 KEGW zrealizował budowę kolejnych pięciu instalacji fotowoltaicznych w placówkach oświatowych. Ich listę znajdziecie na stronie Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna.

W ramach inwestycji pro klimatycznych realizowanych w krakowskich placówkach oświatowych KEGW zakończył także w ostatnim czasie montaż zbiorników na deszczówkę, która będzie wykorzystana do podlewania przyszkolnych ogrodów (projekt „Łap Deszczówkę”). Działania związane z zagospodarowaniem wód opadowych pozwalają na zmniejszenie zużycia wody wodociągowej, a co za tym idzie – redukcję odpływu ścieków deszczowych do kanalizacji miejskiej, co przynosi korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe.

Zbiorniki pojawiły się w następujących lokalizacjach:

W tym miejscu warto przypomnieć o wcześniej zrealizowanych przez KEGW projektach (w ramach inicjatywy „Woda w ogródku szkolnym – nasz wspólny skarb”), mających na celu odbudowę naturalnej retencji, jak np.: budowę zbiornika retencyjnego przy Szkole Podstawowej nr 39 przy ul. Jachowicza czy ogród deszczowy w Mistrzejowicach przy budynku Rady Dzielnicy. Więcej informacji na ten temat na stronie kegw.krakow.pl.

Projekty „Łap Deszczówkę” i „Woda w ogródku szkolnym – nasz wspólny skarb” to inicjatywy obywatelskie zrealizowane przez mieszkańców, nauczycieli i uczniów.