górne tło

Tydzień Filmu Niemieckiego 20.01—9.02.2023

Już za tydzień, 20 stycznia o godz. 18.30 w Kinie Pod Baranami rozpocznie się tegoroczna edycja Tygodnia Filmu Niemieckiego. To organizowany od lat przegląd najnowszego kina naszych zachodnich sąsiadów, a w jego programie, jak co roku, znalazły się produkcje, które zyskały zarówno uznanie krytyków, jak i filmowej publiczności. Nie zabrakło też tytułów pokazywanych na międzynarodowych festiwalach i laureatów Niemieckich Nagród Filmowych.

Do tych ostatnich należy zrealizowana przez Andreasa Kleinerta biografia Thomasa Brascha, która zdobyła aż 9 statuetek przyznawanych przez Niemiecką Akademię Filmową, w tym w najważniejszych kategoriach: dla najlepszego filmu oraz za reżyserię i scenariusz. Nagrody aktorskie zdobyli dobrze znani polskiej widowni: Albrecht Schuch i Jella Haase. Thomas Brasch, pisarz, poeta, scenarzysta i autor sztuk teatralnych to nie jedyny wschodnioniemiecki dysydent, którego biografia stała się inspiracją do filmowej opowieści. Z tego samego pokolenia wywodzi się Bettina Wegner, charyzmatyczna pieśniarka i poetka, bohaterka dokumentu Lutza Pehnerta. Wschodnie korzenie ma także bardzo popularny w Niemczech muzyk, artysta estradowy i kabaretowy Olaf Schubert, który przez przypadek odkrywa, że jego biologicznym ojcem może być Mick Jagger i w swoim dochodzeniowym filmie zatytułowanym Olaf Jagger próbuje odkryć prawdę. Jak żmudne jest szukanie informacji i potwierdzanie źródeł, z których pochodzą, pokazuje dokument, zrealizowany prze Daniela Sagera. Praca znanych z pierwszych stron gazet dziennikarzy śledczych, którym zawdzięczamy wiedzę o wielu politycznych i gospodarczych skandalach, jest tematem jego filmu Za kulisami. Prawdy o wydarzeniach sprzed lat, kolektywnie wypartych przez lokalną społeczność, poszukuje bohaterka filmu Milczący las w reżyserii Saralisy Volm. Z kolei protagonista obrazu Jönsa Jönssona Aksjomat konfabuluje bezustannie, jakby wymyślanie historii było potrzebą, bez której nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Stefan Jäger w filmie Monte Verità przywołuje społeczną ideę sprzed 100 lat, której celem było stworzenie nowego, alternatywnego stylu życia, a głównymi założeniami były: wegetarianizm, respekt wobec natury i kreatywna praca. Filmem, którym otworzymy Tydzień filmu Niemieckiego jest Kontra, komedia Sönke Wortmanna, w której reżyser odwołuje się do sztuki retoryki i przekonuje, że warto się tej, utraconej w dobie mediów społecznościowych, umiejętności nauczyć.

Program:
 

20.01.2023, godz. 18.30 - KONTRA / CONTRA, reżyseria: Sönke Wortmann

21.01.2023, godz. 18.30 - THOMAS BRASCH / LIEBER THOMAS, reżyseria: Andreas Kleinert

22.01.2023, godz. 18.30 - MONTE VERITA, reżyseria: Stefan Jäger

23.01.2023, godz. 18.30 - AKSJOMAT, reżyseria: Jöns Jönsson

24.01.2023, godz. 18.30 - OLAF JAGGER, reżyseria: Heike Fink

25.01.2023, godz. 18.30 - MILCZĄCY LAS / SCHWEIGEN STEHT DER WALD, reżyseria: Saralisa Volm

26.01.2023, godz. 18.30 - BETTINA reżyseria: Lutz Pehnert


Od 3 do 9.02.2023 online, na platformie MOJEeKINO.Pl - ZA KULISAMI / HINTER DEN SCHLAGZEILEN, reżyseria: Daniel Sager

Więcej informacji na stronie www.tydzien-filmu-niemieckiego.pl oraz na profilu https://www.facebook.com/TydzienFilmuNiemieckiego

Filmy pokazane zostaną w oryginalnej wersji językowej z napisami w języku polskim i ukraińskim.

Organizatorzy: Dom Norymberski w Krakowie, Goethe-Institut w Warszawie i Krakowie, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, German-Films.

Partnerzy: Mojeekino.pl, Konsulat Generalny w Gdańsku, Niemiecka Centrala Turystyki.