górne tło

Tydzień Filmu Niemieckiego

Tylko do dziś, 26 stycznia w Kinie Pod Baranami odbywa się największy przegląd kina niemieckiego w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się w kilku polskich miastach – w tym w Krakowie, gdzie zostanie zaprezentowanych siedem filmów. W programie m.in. obsypany nagrodami Niemieckiej Akademii Filmowej biopic „Thomas Brasch” oraz przywołująca antyczną sztukę retoryki komedia Sönke Wortmanna „Kontra”.

Tydzień Filmu Niemieckiego to specjalne pokazy filmów odbywające się we Wrocławiu, Warszawie, Katowicach, Opolu, Poznaniu, Gdańsku, Toruniu, Kielcach oraz w Krakowie, tradycyjnie w Kinie Pod Baranami. Podobnie jak w ubiegłych latach, w programie znalazły się uznane produkcje, docenione przez krytyków i widzów na całym świecie, w tym tytuły pokazywane na międzynarodowych festiwalach oraz laureaci Niemieckich Nagród Filmowych.

Filmem otwierającym Tydzień Filmu Niemieckiego w Kinie Pod Baranami będzie „Kontra” – komedia Sönke Wortmanna, w której reżyser odwołuje się do sztuki retoryki i przekonuje, że warto nabyć tą umiejętność, utraconą w dobie mediów społecznościowych. O pewnej niezwykłej idei przypomina reżyser Stefan Jäger w filmie „Monte Verità. Odurzenie wolnością”, opowiadającym o społecznej inicjatywie sprzed 100 lat, której celem było stworzenie nowego, alternatywnego stylu życia.

Zostanie zaprezentowany również wyróżniony dziewięcioma nagrodami Niemieckiej Akademii Filmowej biopic „Thomas Brasch”, poświęcony tytułowej postaci wschodnioniemieckiego pisarza, poety, scenarzysty i dysydenta. NRD pojawia się także w dokumencie Bettina” opowiadającym o charyzmatycznej pieśniarce i buntowniczce Bettinie Wegner oraz w biografii popularnego muzyka, artysty estradowego i kabaretowego Olafa Schuberta, który w dokumencie „Olaf Jagger” próbuje odkryć tajemnice wywiadu, jaki w latach 60. jego matka przeprowadziła z Mickiem Jaggerem.

Prawdy o wydarzeniach sprzed lat poszukuje bohaterka filmu „Milczący las”, nieprzypadkowo nosząca nazwisko Grimm. Nawiązań do słynnych autorów niemieckich baśni jest tu zresztą więcej: miejscem akcji jest nieprzyjazny las, pojawiają się budzące grozę postacie, a protagonistką jest młoda dziewczyna w niebezpieczeństwie. Niezwykłą osobą jest Juliusz z filmu Jönsa Jönssona „Aksjomat”, który niemal na każdym kroku serwuje światu (i widzom) kłamstwa o swoim pochodzeniu, sytuacji materialnej, zawodzie. Wydaje się wręcz, że mężczyzna nie potrafi funkcjonować bez tych nieustannych konfabulacji.

Wszystkie filmy (za wyjątkiem „Milczącego lasu”) zostaną pokazane w oryginalnej wersji językowej z podwójnymi napisami – w języku polskim i ukraińskim. Film „Milczący las” zostanie zaprezentowany w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Wybrane filmy zostaną udostępnione również na platformie MOJEeKINO.pl.