górne tło

Współpraca międzynarodowa Krakowa w 2022 roku. Podsumowanie

Po roku 2021, zdominowanym przez walkę z pandemią, naznaczony kryzysem wojny w Ukrainie rok 2022 był dla samorządu równie trudny i pełny nieoczekiwanych wyzwań. Pomimo to, dzięki współpracy z zagranicznymi miastami partnerskimi i placówkami dyplomatycznymi, udało się zrealizować szereg ważnych i interesujących projektów. Przedstawiamy tradycyjne, krótkie podsumowanie krakowskich inicjatyw o charakterze międzynarodowym.

Najważniejsze wydarzenia zrealizowane we współpracy z konsulatami:
 

Hoover Table 4.0. Projekt organizowany przez Urząd Miasta Krakowa, Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki, Amerykańską Izbę Przemysłowo-Handlową w Krakowie,  Fundację „Pełni Kultury” oraz ich partnerów w roku 2022 odbył się już po raz czwarty. Beneficjentami 4. edycji akcji będą wychowankowie z Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych przy ul. Górka Narodowa. Zespół zapewnia opiekę i wychowanie chłopcom w wieku do 18 roku życia, zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Partnerem tegorocznej edycji Hoover Table było Muzeum Fotografii w Krakowie, które zorganizowało dla podopiecznych placówki specjalne warsztaty fotograficzne. 40 chłopców wzięło następnie udział w konkursie fotograficznym „Oczami Hoovera”, który miał charakter drużynowy i indywidualny. Nagrodami dla młodzieży będą vouchery do sklepów Euro RTV-AGD oraz Decatlon. Wszyscy uczestnicy dostaną też talony do sklepu Decatlon. Laureatów konkursu – i ich prace - poznamy w pierwszym kwartale 2023 roku, podczas gali w krakowskim magistracie. Łączna kwota zebrana podczas 4. edycji Hoover Table wyniosła 50 818,63 zł.
Statuetka - gala wręczenia stautetek darczyńcom 4. edycji Hoover Table

Foto: Piotr Wojnarowski, Urząd Miasta Krakowa Kancelaria Prezydenta

II Piknik Chorwacki. Święto kultury Chorwacji w Krakowie zorganizował – już po raz drugi - w dniach 28-29 maja Konsul Honorowy Chorwacji Paweł Włodarczyk. Piknik odbył się na terenie tzw. „Małej Chorwacji”, w Parku Bagry Wielkie. W jego programie znalazły się m.in. odsłonięcie kolejnych „gwiazd” w  Alei Gwiazd Chorwackich, zwiedzanie tężni solankowej (wykorzystującej sól adriatycką z wyspy Pag), zawody żeglarskie o puchar Ambasadora Chorwacji, koncerty i konkursy dla młodzieży oraz  marsz Dalmatyńczyków.
II Piknik Chorwacki w Krakowie
Foto: Facebook - Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie

Wystawa „Nieznana działalność humanitarna chilijskiej dyplomacji na rzecz ratowania Polaków podczas II wojny światowej”. Wystawa, przygotowana przez Ambasadę Chile w RP,  była prezentowana w Centrum Kultury Podgórza w czerwcu i lipcu 2022 roku, dzięki inicjatywie Konsula Honorowego Chile Andrzeja Zdebskiego. Uświetniła ona obchody 25-lecia powstania konsulatu Chile w Krakowie. 24 panele fotograficzno-informacyjne prezentowały mało znany aspekt polsko-chilijskiej historii z okresu II wojny światowej: w latach 1940–1943 chilijscy dyplomaci przebywający na placówkach we Włoszech i Rumunii pomogli tysiącom polskich przesiedleńców i uchodźców.
Wystawa w ramach 25-lecia Konsulatu Chile w Krakowie
Foto: Centrum Kultury Podgórza


Obchody 20-lecia Konsulatu Generalnego Republiki Słowacji w Krakowie i 10-lecia Konsulatu Honorowego Malty.

 

Najważniejsze wydarzenia w ramach współpracy Krakowa z miastami partnerskimi:
 

Jubileusz 30-lecia partnerstwa Krakowa i Orleanu. Obchody rozpoczęły się maju, podczas święta Joanny d’Arc w Orleanie. Podczas dedykowanej Krakowowi uroczystości Zastępca Prezydenta Bogusław Kośmider wręczył osobom zaangażowanym w partnerstwo miast odznaki Honoris Gratia. Odbył się także koncert chórów obu miast: Cantaty z Politechniki Krakowskiej oraz Orléans Val de Loire. Smacznym akcentem była „krakowska” herbata o smaku sernika, skomponowana przez orleańczyków specjalnie z okazji jubileuszu i sprzedawana odtąd w ich mieście. W najbardziej widowiskowym wydarzeniu święta Joanny d’Arc – uroczystej paradzie ulicami Orleanu - wzięli udział tancerze zespołu Krakowiacy. W ramach zimowej odsłony jubileuszu, w grudniu w Orleanie odbyły się warsztaty szopkarskie, które poprowadził Andrzej Malik - przedstawiciel czwartego już pokolenia rodziny krakowskich szopkarzy. Warsztatom towarzyszyła plenerowa wystawa zdjęć bożonarodzeniowego Krakowa.  
Jubileusz partnerstwa miast - krakowski chór przed merostwem w Orleanie

Foto: Kancelaria Prezydenta Urząd Miasta Krakowa

„U was w Krakowie i u nas w Lipsku” / „U was w Lipsku i u nas w Krakowie”. W ramach wspólnego projektu Krakowa i Lipska przedstawiciele Młodzieżowych Rad obu miast spotykali się, aby nawiązać współpracę w zakresie ochrony środowiska, klimatu i kultury. Program wizyty w Lipsku koncentrował się na kulturze pamięci. Wiodącymi tematami rewizyty w Krakowie był klimat i ekologia. Program obejmował m.in. spotkania z przedstawicielami Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu, warsztaty w Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza, integrację w Żywym Muzeum Obwarzanka oraz spotkanie z przedstawicielami Krakowskiego Biura Festiwalowego.
warsztaty w Symbiozie w ramach projektu współpracy Młodzieżowych Rad Krakowa i Lipska
Foto: Kancelaria Prezydenta Urząd Miasta Krakowa 

„Bez granic”. Krakowski festyn i Marsz Jamników w Norymberdze. Organizowane przez Wydział do Spraw Międzynarodowych Miasta Norymbergi doroczne święto na zamku Tucherschloss jest zwyczajowo poświęcone jednemu z miast partnerskich. Bohaterem festynu Grenzenlos w 2022 roku był (ponownie) Kraków. Pośród innych muzyków przed mieszkańcami Norymbergi wystąpił Bester Quartet, a studenci krakowskiej ASP przygotowali oryginalne filmy animowane. Prawdziwą atrakcją była norymberska edycja Marszu Jamników z konkursem na najsympatyczniejszego lokalnego przedstawiciela tej rasy.
Parada Jamników - Festyn Bez Granic w Norymberdze
Foto: Ch. Domhardt, Urząd Miasta Norymbergi

Zakończenie współpracy z Moskwą i St. Petersburgiem. W związku ze zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, 16 marca 2022 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski przesłał do Mera Moskwy oraz Gubernatora St. Petersburga listy informujące o zakończeniu współpracy Krakowa z tymi miastami. W przypadku Petersburga decyzja ta weszła w życie 16 września (pół roku od formalnego wypowiedzenia Umowy).
Manifestacja solidarności z Ukrainą na Rynku Głównym
Foto: Piotr Wojnarowski, Urząd Miasta Krakowa Kancelaria Prezydenta

Pomoc humanitarna walczącej Ukrainie i ukraińskim uchodźcom (wybrane aspekty):
 

Najważniejsze konferencje, których gospodarzem był Kraków:
 

Kraków w organizacjach międzynarodowych:
 

Międzynarodowa promocja lokalnej gospodarki:
 

Wybrane wizyty gości zagranicznych:
 

Nowe akcenty międzynarodowe w przestrzeni Krakowa:
 


Ostatnie pożegnania: