górne tło

Dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców korzystających z parku Jalu Kurka

W parku Jalu Kurka przeprowadzone zostały niezbędne do udostępnienia terenu mieszkańcom prace. W ocenie specjalistów przechodniom może zagrażać jedna z odnóg robinii akacjowej, która rośnie na terenie parku, zwisająca bezpośrednio nad alejką na wysokości ok. 2 metrów. Zarząd Zieleni Miejskiej złożył wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o jej usunięcie.

Robinia rośnie w postaci pięciu odnóg. Pień o obwodzie 88 cm posiada znaczne uszkodzenia mechaniczne. Pochylony nad alejką pień jest bardzo mocno uszkodzony maczetą albo siekierą.

Trudna, ale konieczna decyzja

W tym momencie ZZM czeka na decyzję, która zostanie podjęta przez komisję WUOZ.

Wniosek był koniecznością ze względu na bardzo wysokie prawdopodobieństwo wyłamania się pnia i przewrócenia wprost na alejkę. Mimo znaczących wychyleń pozostałe odnogi robinii mają zostać zachowane.

Dbamy o starodrzew

W parku wykonany został przegląd drzew, tak aby zadbać o bezpieczeństwo na terenie, który przez wiele lat nie był przez nikogo użytkowany. Pozostawione są tam powalone już pnie drzew w postaci martwego drewna. Starodrzew w parku wymaga odpowiedniej opieki, aby mógł się rozwijać i rosnąć jak najdłużej.

Przyjdź do parku

Przypomnijmy, że po wieloletnich negocjacjach z Towarzystwem Boskiego Zbawiciela – prowincją polską w sprawie pozyskania przez miasto parku Jalu Kurka zakończyły się w grudniu 2022 r. Po podpisaniu umowy notarialnej działki położone w centrum Krakowa o łącznej powierzchni ok. 1,7 hektara stały się własnością gminy.

Park jest udostępniony mieszkańcom od 1 stycznia 2023 r. Krakowianie mogą z niego korzystać codziennie od godz. 6.00 do 22.00.