górne tło

Miasto właścicielem parku Jalu Kurka

Trwające od wielu lat negocjacje z Towarzystwem Boskiego Zbawiciela – prowincją polską w sprawie pozyskania przez miasto parku Jalu Kurka zakończone. Po podpisaniu umowy notarialnej działki położone w centrum Krakowa o łącznej powierzchni ok. 1,7 hektara stały się własnością gminy.

Teren został wykupiony za kwotę 10 mln 987 tys. zł, zgodnie z wyceną rzeczoznawcy. Umowa dotyczyła również ustanowienia służebności drogowej na części sąsiedniej działki.

– Po długich, trwających kilka lat negocjacjach doszliśmy do porozumienia. Wszystko wskazuje na to, że miasto przejmie ten teren jeszcze przed świętami. Potem zajmiemy się uporządkowaniem i doposażeniem parku, tak by po przeszło 15 latach to miejsce ponownie było przyjazną zieloną enklawą i idealną przestrzenią do spacerów dla okolicznych mieszkańców. Z pewnością to krakowianie zdecydują jak ostatecznie będzie wyglądał park – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Długotrwałe negocjacje

Rozmowy z Towarzystwem Boskiego Zbawiciela – prowincją polską trwały od 2017 r. Kilkuletnie starania miały na celu uregulowanie stanu prawnego parku, stanowiącego własność zakonu. Początkowo właściciel wyrażał wolę wydzierżawienia miastu za „symboliczną złotówkę” tej działki, w międzyczasie pojawiały się propozycje zamiany parku na teren znajdujący się w zasobie gminnym. Ostatecznie jednak przedstawiciele zakonu zdecydowali się na sprzedaż działek.

– Mówimy o terenie bardzo dobrze znanym krakowianom, bo jest nim park zlokalizowany nieopodal Politechniki Krakowskiej. Kiedyś to było miejsce tętniące życiem, wszyscy się tam spotykali. Mam nadzieję, że przestrzeń wróci do swojej wielkiej świetności, którą zapewnimy, przejmując tę nieruchomość. Oczywiście musimy najpierw doprowadzić teren do takiego stanu, który będzie mógł służyć mieszkańcom – dodaje Marta Witkowicz, dyrektor Wydziału Skarbu UMK.