górne tło

Zaproszenie na promocję książki „W ciszy i w ciemności. Życie z Zespołem Ushera”

Biblioteka Jagiellońska serdecznie zaprasza na promocję książki Michała Majchrzaka W ciszy i w ciemności. Życie z Zespołem Ushera oraz spotkanie z jej autorem. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Michał Majchrzak, W ciszy i w ciemności. Życie z Zespołem Ushera

Data: 08.12.2022

Czas rozpoczęcia: 17.00

Miejsce: Sala konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3, na parterze, po prawej stronie od wejścia głównego do Biblioteki)

Organizator: Biblioteka Jagiellońska przy współpracy Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa

Nigdy nie rezygnuj ze swoich marzeń, bez względu na to, jak nierealne się wydają – tak powinien brzmieć podtytuł książki Michała Majchrzaka, w której opisuje swoje życie z zespołem Ushera (osoby głuchoniewidomej). Jej przesłanie jest niezwykle inspirujące, motywujące, a treść pozostaje na długo w myślach. Interesująca i  dobrze napisana książka, która robi na czytelniku ogromne wrażenie.

Wyobraź sobie, że ograniczenia ciała nie pozwalają ci na to, o czym marzysz. W przedszkolu, w szkole, na studiach masz ograniczone możliwości wchodzenia w relacje z ludźmi, a twoje dorosłe życie towarzyskie i zawodowe jest pełne ustępstw, na jakie musisz iść, aby normalnie funkcjonować… Dotyczy to wielu osób z niepełnosprawnościami, którzy, jak każdy, chcą żyć po swojemu, w pełni korzystając z dobrodziejstw współczesnego świata. Bohater książki, Michał, opisuje swoje życie jako osoba głuchoniewidoma, u której stwierdzono Zespół Ushera. Michał od dziecka ma głęboki niedosłuch, na dodatek powoli, lecz nieubłaganie, traci wzrok. Wspomina trudny czas swojego dorastania, dzieli się przemyśleniami i emocjami, opisuje swoją miłość do sportu i to, co dzięki niemu osiągnął. Jego niezwykła opowieść pełna jest wiary w lepsze jutro i walki o każdy dzień – w myśl zasady, że "chcieć znaczy móc".

Fragment książki:

„Cześć, mam na imię Michał. Pragnę opowiedzieć Ci, drogi Czytelniku, swoją historię. Opisane w książce wydarzenia nie mają charakteru popularnonaukowego, a wynikają z moich własnych doświadczeń i wnikliwej obserwacji rzeczywistości.
Ta opowieść dotyczy zapewne sporej grupy ludzi. Będą wśród niej osoby słabosłyszące, niesłyszące, słabowidzące, niewidome, głuchoniewidome oraz rodziny i znajomi wymienionych osób, studenci pedagogiki specjalnej, lekarze i wiele innych.

Nie twierdzę, że jestem kimś szczególnie interesującym czy też bardziej wyróżniającym się od innych, jednak od dłuższego czasu odczuwam potrzebę podzielenia się własnymi doświadczeniami i codzienną walką z chorobą, która dotknęła mnie już we wczesnym dzieciństwie. Jest to Zespół Ushera. To właśnie ta choroba w pewien sposób naznaczyła mnie i spowodowała, że postanowiłem napisać o tym książkę, którą właśnie trzymasz w rękach.”

Michał Majchrzak – absolwent Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest osobą głuchoniewidomą ze stwierdzonym Zespołem Ushera. Od dziecka ma głęboki niedosłuch, powoli traci wzrok. Jest osobą aktywną – pracuje w Krakowie, codziennie dojeżdża do pracy spoza miasta, biega w maratonach, podróżuje.

Organizatorzy zapewniają tłumaczy PJM, pętlę indukcyjną i dostępność architektoniczną.

W razie potrzeby skorzystania z dodatkowych usług związanych z dostępnością wydarzenia, prosimy o zgłoszenie na adres: wystawybj@uj.edu.pl lub pod numerem telefonu 12 663 63 04, 12 663 34 03.