górne tło

Najchętniej czytamy w listopadzie

Czytaj PL, największa w Polsce tego typu akcja promująca czytelnictwo, jest już na półmetku i bije kolejny rekord popularności. Do końca listopada czytelnicy mają możliwość nieodpłatnego czytania i słuchania bestsellerowych ebooków i audiobooków. Akcja została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest treść? Jest forma!

Czytaj PL to darmowa wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. W tym roku, dzięki aplikacji Woblink, fani literatury mają możliwość pobrania za darmo aż 18 książek, wśród których znajdą tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków i takie, które podbiły serca czytelników.

Do 14 listopada do obu wirtualnych bibliotek w ramach akcji Czytaj PL łącznie przystąpiono już ponad 35 tys. razy! Oznacza to, że na półmetku wydarzenia ilość uczestników jest niemal tak duża jak w trakcie całej ubiegłorocznej edycji. Publikacje pobrano już prawie 60 tys. razy! Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wydanie Czytaj PL będzie jednym z najlepszych w swojej ośmioletniej historii.

– Ogromnie cieszy nas tak duże zainteresowanie akcją Czytaj PL! W ramach programu Kraków Literatury UNESCO chcemy promować czytelnictwo szeroko, pokazując bogatą i zróżnicowaną ofertę dla odbiorców w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF współorganizującego akcję Czytaj PL. – Świadomość, że po ebooki i audiobooki sięga tak wiele osób, zwłaszcza młodych, daje nam satysfakcję i motywację do dalszej pracy. Razem chcemy obalać mit, że czytelnictwo jest w permanentnym kryzysie – dodaje.

Kto czyta książki, ten ma formę, by prowadzić ciekawe rozmowy, rozwijać wyobraźnię, poszerzać horyzonty czy uczyć się nowych rzeczy. Organizatorzy akcji zachęcają do budowania czytelniczej formy.

– Tegoroczne wydanie Czytaj PL obfituje w niespodzianki. W ręce czytelników oddaliśmy o 50% więcej ebooków i audiobooków niż w poprzednich edycjach. Po raz pierwszy do akcji dodaliśmy bibliotekę z literaturą młodzieżową i warto wspomnieć, że to właśnie te książki cieszą się największą popularnością – mówi Paweł Polański z Księgarni Woblink.com, współorganizator akcji Czytaj PL.

Do czytania, gotowy/gotowa, start!

W tym roku każdy uczestnik akcji Czytaj PL może zostać jej ambasadorem lub ambasadorką w swojej okolicy. Organizatorzy zachęcają, by dołączyć do czytelniczej sztafety, pobrać plakat promujący akcję i zaprezentować go w atrakcyjny sposób. Dzięki temu można włączyć się w największą w Polsce akcję promującą czytelnictwo, ale również wygrać czytniki od PocketBook, partnera Czytaj PL. Plakaty do pobrania i szczegóły konkursu dostępne są na stronie: akcja.czytajpl.pl.

Książki dostępne w 8. edycji Czytaj PL

W głównej bibliotece akcji Czytaj PL znajdują się:

 1. Kirke, Madeline Miller, tłum. Paweł Korombel, Wydawnictwo Albatros
 2. Samosiejki, Dominika Słowik, Wydawnictwo Literackie
 3. Apartament, Izabela Janiszewska, Wydawnictwo Czwarta Strona
 4. Mortalista, Max Czornyj, Wydawnictwo Filia
 5. Chąśba, Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński Media
 6. Demonomachia, Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak
 7. The Spanish Love Deception, Elena Armas, tłum. Mateusz Baka, Wydawnictwo Otwarte
 8. Wrony, Petra Dvorakova, tłum. Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara Szkoła
 9. Liczby nie kłamią, Vaclav Smil, tłum. Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis
 10. Plac Senacki 6 PM, Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca
 11. Wiek paradoksów, Natalia Hatalska, Wydawnictwo Znak
 12. Gra w rasy, Przemysław Wielgosz, Wydawnictwo Karakter

Biblioteka dla młodzieży, udostępniona w ramach akcji Upoluj swoją książkę, obejmuje:

 1. Cały ten czas, Hania Czaban, Wydawnictwo We need YA
 2. Stan splątania, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie
 3. Lore, Alexandra Bracken, tłum. Michał Zacharzewski, Wydawnictwo Jaguar
 4. Siostra gwiazd, Marah Woolf, tłum. Ewa Spirydowicz, Wydawnictwo Jaguar
 5. Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Katarzyna Zyskowska, Wydawnictwo Znak Literanova
 6. Jak to wyjaśnić? Kacper Pitala, Wydawnictwo Otwarte

Dołącz i zyskaj dostęp do 18 książek! Zupełnie za darmo!

Aby dołączyć do Czytaj PL, należy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Po zeskanowaniu kodu można cieszyć się bezpłatnymi e-bookami i audiobookami z listy 18 dostępnych tytułów. Każdy uczestnik może mieć na swojej czytelniczej półce jedną książkę z biblioteki Czytaj PL i jedną z Upoluj swoją książkę, a po ich przeczytaniu wypożyczyć kolejne.