górne tło

Na ulice miasta wróciły wawelskie arrasy w świątecznym wydaniu

Tak, jak w ubiegłym roku, w okresie świątecznym miasto zostało ozdobione iluminacją nawiązującą do wawelskich arrasów. Ozdoby są już zainstalowane na ulicach i placach, a na Rynku Głównym uroczyście została też zaświecona 15-metrowa choinka.

Fotopunkty są zainstalowane w miejscach chętnie odwiedzanych przez krakowian i turystów:

Arrasy motywem przewodnim dekoracji

Motywem wiodącym krakowskiej dekoracji świątecznej i noworocznej w tym roku (tak, jak i w poprzednim) są wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Dla zachowania spójności kolorystycznej, projekt iluminacji jest utrzymany w złotej i srebrnej kolorystyce, symbolicznie nawiązując do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy.

Szczególnie arrasy krajobrazowo-zwierzęce, zwane werdiurami, przedstawiające bogactwo fauny i flory, obrazujące renesansowe zainteresowania przyrodą, są źródłem inspiracji rzeźb świetlnych, takich jak jelenie, wielbłądy, żyrafy czy rajski ptak. Wkomponowane w place i ulice Starego Miasta tworzą wielki teatr natury w przestrzeni.

Wywodzące się z tej samej serii arrasów motywy roślinne, w tym głównie liście akantu, uzupełniają projekt o dodatkowe motywy dekoracyjne na wszystkich elementach iluminacji: choinkach, girlandach nad ulicami, dekoracjach lamp oraz mostów. Całość projektu jest wzbogacona o cytaty z fragmentów arrasów, autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta.

Ważną częścią projektu dekoracji świetlnych są także elementy scenograficzne wywodzące się z serii arrasów herbowych oraz monogramowych. Na wzór okazałych portier z monogramami, zostały wykonane bogato zdobione ramy, które tworzą wraz z rzeźbami świetlnymi kompozycje przestrzenne.

Uzupełnieniem dekoracji są zaprojektowane bańki świetlne z motywami roślinnymi, zestaw zawieszek i drobnych elementów dekoracyjnych, inspirowanych ornamentem zwanym groteską niderlandzką, a także elementy architektoniczne nawiązujące do wawelskiego dziedzińca z krużgankami arkadowymi, usytuowane na Rynku Głównym w okolicy kościoła św. Wojciecha.

 

Przypomnijmy, że tegoroczna świąteczna dekoracja miasta została wykonana w ubiegłym roku. Zarząd Dróg Miasta Krakowa w grudniu 2021 r. podpisał dwuletnią umową na jej wykonanie, montaż i obsługę.

Jarmark bożonarodzeniowy

Świąteczne przygotowania w Krakowie to nie tylko ozdoby i iluminacja. Zgodnie z tradycją, w klimat zbliżających się świąt wprowadzi mieszkańców i turystów jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym, który rozpoczął się 25 listopada i potrwa do 1 stycznia 2023 r.