górne tło

Przedstawiciele Komitetu Wykonawczego Światowej Federacji Luterańskiej z wizytą u Prezydenta Krakowa

15 i 16 listopada br. Komitet Światowej Federacji Luterańskiej obraduje w salach Urzędu Miasta Krakowa. Przy tej okazji jego przedstawiciele złożyli kurtuazyjną wizytę Prezydentowi Majchrowskiemu.

Goście – Prezydent Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) i arcybiskup luterańskiego Kościoła Chrystusowego w Nigerii ks. dr Musa Panti Filibus, Sekretarz Generalna Światowej Federacji Luterańskiej i przedstawicielka Luterańskiego Kościoła w Estonii, ks. dr Anne Burghardt oraz Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ks. Jerzy Samiec – podziękowali Prezydentowi za wsparcie oraz zaangażowanie w przygotowanie XIII Zgromadzenia Ogólnego ŚFL, które odbędzie się w przyszłym roku w naszym miescie.

Zgromadzenie, którego oficjalnym gospodarzem jest Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce, odbędzie się w dniach 13-19 września 2023 r., a głównym miejscem spotkań będzie Centrum Kongresowe ICE Kraków.

Pomysł zorganizowania Zgromadzenia ŚFL w Polsce zrodził się w 2014 r., ale punktem zwrotnym były obchody jubileuszu 500 lat Reformacji w 2017 r. w Polsce. XIII Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej w Krakowie będzie drugim spotkaniem najwyższego organu decyzyjnego ŚFL w Europie Środkowo-Wschodniej. Poprzednio, w 1984 r. Kościół Ewangelicki na Węgrzech gościł siódme Zgromadzenie, które odbyło się w Budapeszcie.

Przygotowania do Zgromadzenia koordynuje ośmioosobowy komitet, którego członkowie reprezentują siedem regionów ŚFL. Światowa Federacja Luterańska zrzesza 148 Kościołów, 75,5 miliona luteranów w 99 państwach świata. Zgromadzenia Ogólne Federacji nie są wydarzeniem częstym – odbywają się co sześć lub siedem lat i stanowią ucieleśnienie wspólnoty kościołów członkowskich z całego świata, które gromadzą się na wspólnym nabożeństwie i modlitwie. Zgromadzenia są jednocześnie główną władzą ŚFL i jej najwyższym organem decyzyjnym; uczestniczą w nich delegaci ze wszystkich kościołów członkowskich.

Gospodarz przyszłorocznego Zgromadzenia – Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce – liczy ponad 60 tysięcy członków. Jest zorganizowany w sześciu diecezjach. W 133 parafiach pracuje 153 księży i diakonów.

Od początku wojny w Ukrainie Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce angażuje się w pomoc uchodźcom organizując zbiórki darów. 3 listopada br., przedstawiciele Kościoła i Światowej Federacji Luterańskiej przekazali do miejskiego magazynu pomocy w Krakowie dary o wartości blisko 1,5 mln zł. Ta pomoc w postaci zakupionej żywności oraz artykułów higienicznych poprzez dwie instytucje: Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Krakowska oraz Centrum Wielokulturowe trafi bezpośrednio do potrzebujących uchodźców w naszym mieście.