górne tło

Krakowscy szopkarze zaprezentowali swoje dzieła

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w pierwszy czwartek grudnia rozpoczął się Konkurs Szopek Krakowskich. 1 grudnia szopkarze przynieśli swoje prace na Rynek Główny, a 4 grudnia w pałacu Krzysztofory poznaliśmy laureatów jubileuszowego, już osiemdziesiątego konkursu.

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś.

Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

 

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

 

Na tropie szopek krakowskich – gra miejska

Podczas gry uczestnicy mieć okazję poznania niezwykłej tradycji budowy szopek krakowskich. Podczas współzawodnictwa odkrywać można było architekturę oraz legendy, które inspirują twórców niematerialnego dziedzictwa Krakowa. Zespoły od 3 do 10 osób zmierzyły się również z trudnym zadaniem tworzenia elementów szopek, a z okazji 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich, mogli mieć okazję poznać wybrane sylwetki najwybitniejszych twórców zjawiska.

Gra rozpoczęła się 3 grudnia, o godz. 10.00 w holu pałacu Krzysztofory i potrwała do godz. 14.30.

Spacer wokół szopki

Już po raz kolejny krakowianie i turyści będą mieli okazję odbycia wyjątkowego spaceru po Krakowie śladem szopki krakowskiej. Muzeum Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieści w miejskiej przestrzeni ponad 20 szopek krakowskich.

Jak co roku szopki będzie można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Na wspólny spacer Wokół Szopki zapraszamy 6 stycznia 2023 r. o godzinie 12.00 – poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.

Szopki można podziwiać w przestrzeni miejskiej od 2 grudnia do 31 stycznia 2023 r.

Konkurs

Co roku w pierwszy czwartek grudnia, w tym roku 1 grudnia, szopkarze przynieśli  swoje prace na Rynek Główny i ustawili je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyruszył korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który poprowadził na scenę, gdzie zaprezentowano szopki i szopkarzy.

Następnie twórcy przenieśli swoje dzieła do pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Ogłoszenie laureatów jubileuszowego konkursu nastąpiło 4 grudnia o godz. 13.00 na sali Miedzianej w pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym 35. Jak każe tradycja, szopki zostały pokazane publiczności 5 grudnia do 27 lutego 2023 r. na wystawie pokonkursowej.

Wyniki 80. jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich

Szopki oceniono w pięciu kategoriach: kategorii seniorów, kategorii młodzieżowej, kategorii rodzinnej, kategorii dziecięcej i kategorii szkolnej.

SZOPKI W KATEGORII SENIORÓW:
Szopki seniorów oceniano w grupach wg ich wielkości:

gr. I – szopki duże
gr. II – szopki średnie
gr. III – szopki małe
gr. IV – szopki miniaturowe.

W kategorii seniorów w poszczególnych grupach przyznano następujące nagrody:

Grupa I - szopki duże
Nagroda I

Nagrody II

Nagrody III

Wyróżnienie:

Grupa II - szopki średnie
Nagrody I

Nagrody II

Nagroda III

Wyróżnienia:

Specjalne wyróżnienie Dyrektora Muzeum Krakowa za szopkę nr 26 dla Romana Piątka za nawiązanie do solidarności Polski z Ukrainą.

Grupa III - szopki małe
Nagrody I

Nagrody II

Nagrody III

Wyróżnienia:

Specjalne wyróżnienie jury 80. Konkursu Szopek Krakowskich za szopkę nr 16 dla Tomasza Dobosza za nawiązanie do solidarności Polski i Krakowa z Ukrainą podczas agresji rosyjskiej

Grupa IV - szopki miniaturowe
Nagroda I

Nagroda II

Nagrody III

Wyróżnienia:

Nagrodę imienia Zofii i Romana Reinfussów otrzymał Maciej Moszew.

Nagrodę imienia Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Jerzego Dobrzyckiego otrzymał Marek Markowski jr za szopkę nr 42.

Nagrodę imienia Anny Szałapak ufundowaną przez przyjaciół Anny Szałapak z Poznania otrzymał Kazimierz Stopiński.

SZOPKI RODZINNE
Nagroda I

Nagroda II

Nagrody III

SZOPKI MŁODZIEŻOWE
Nagroda I

Nagroda II

Nagroda III

SZOPKI DZIECIĘCE
W kategorii dziecięcej indywidualnej Jury Konkursu nagrodziło najpiękniejsze szopki w trzech grupach wiekowych:

Grupa III (od 12 do 14 lat)
Nagroda I

Nagroda II

Nagrody III

Wyróżnienie

Grupa II (od 9 do 11 lat)
Nagroda I

Nagroda II

Nagrody III

Wyróżnienia

Grupa I (do lat 8)
Nagroda I

Nagrody II

Nagrody III

Wyróżnienie

Nagrody równorzędne dla najmłodszych twórców szopek krakowskich z fundacji Krakowskiego Przedsiębiorstwa Wytwórczo Usługowego Artim Sp. z o.o. otrzymali:

SZOPKI SZKOLNE
Nagroda I

Nagrody II

Nagroda III

Wyróżnienie

80. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.