Sztuka, design, zrównoważony rozwój, ekologia, zero waste, reuse – na tych tematach koncentrują się inicjatywy proponowane w ramach tegorocznej, piątej już edycji projektu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”. Festiwal trwa tylko do dziś, 26 listopada.
− „Sztuka do rzeczy - design w Krakowie” pokazuje, jak krakowski świat sztuki i środowisko przemysłów kreatywnych odpowiadają na problemy angażujące społeczną uwagę. Dzisiaj wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne i potrzebne jest propagowanie ekologicznych zachowań. Dlatego tegoroczna edycja projektu „Sztuka do rzeczy. Design w Krakowie” koncentruje się na zrównoważonym rozwoju oraz ideach „zero waste” i „reuse”. W konsekwencji podążania za nowymi trendami dokonują się też zmiany w sposobie podejścia do projektowania użytkowego z troską o środowisko naturalne i z wyczuciem na zmianę stylu życia i praktyk, które naśladują naturalne cykle życia. Tegoroczna „Sztuka do rzeczy” pokaże możliwości i potencjał krakowskiego środowiska artystycznego związanego z przemysłami kreatywnymi w kontekście zaangażowania w troskę o środowisko – tłumaczy Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
W tym roku „Sztuka do rzeczy - design w Krakowie” odbywa się pod hasłem „zrównoważonego rozwoju” jako idei zakładającej rozsądne gospodarowanie dostępnymi zasobami w taki sposób, by zaspokoiły potrzeby obecnego i następnych pokoleń. Szczególnie istotne są tu idee „zero waste” i „reuse” łączące się z ekologiczną filozofią życia. Zakładają używanie produktów, które nie wpływają na zanieczyszczenie środowiska, a także ponowne wprowadzanie użytych materiałów i surowców do kolejnego cyklu życia. Jak te idee realizują przedstawiciele krakowskiego środowiska sztuki i przemysłów kreatywnych? Jak propagują zrównoważony rozwój? Przekonamy się o tym podczas kolejnej, piątej już edycji projektu „Sztuka do rzeczy. Design w Krakowie”.
5. edycja targów artystów i dizajnerów Nówka Sztuka to wydarzenie skierowane do twórców, koneserów sztuki i designu, miłośników oryginalnych dzieł i poszukiwaczy talentów. Tegoroczna edycja targów odbyła się 12–13 listopada, w pałacu Ogińskich i Potulickich przy ul. Piłsudskiego 4.
Na targach Nówka Sztuka znajdziemy malarstwo, grafikę, plakaty, ilustracje, fotografię, książki, rzeźby i dizajn, nie zabraknie nawet sztuki tatuażu. Targi są też okazją do spotkania autorów, rozmów z nimi, zakupu niebanalnych i wyselekcjonowanych przez specjalistów prac – bez prowizji, prosto od twórców. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych nawiązaniem współpracy z młodymi artystami i projektantami grafiki, w tym wydawców, architektów, przedstawicieli biznesu oraz branż kreatywnych.
Targi Nówka Sztuka to połączenie części wystawienniczej z programem edukacyjnym – wykładami, panelami dyskusyjnymi, przeglądem portfolio oraz konsultacjami z cenionymi przedstawicielami środowiska twórczego, które mają na celu wsparcie młodych artystów na początku ich kariery.
Wychodząc naprzeciw nowoczesnym technologiom i trendom konsumenckim podczas Nówki Sztuki organizatorzy umożliwią zakup cyfrowych tokenów NFT wybranych dzieł wystawianych na targach. Odbędzie się też konkurs o nagrodę w wysokości 10 000 złotych, w ramach którego wyłoniona zostanie najciekawsza osobowość w zakresie sztuk wizualnych. Nagroda będzie stanowić dotację na rozwój kariery artystycznej. W ramach targów odbędzie się też Aukcja Łowcy Sztuki, na której znajdą się grafiki uznanych krakowskich artystów.
− Nówka Sztuka to możliwość przyjrzenia się temu, co w polskiej sztuce nowe, ciekawe i niebanalne, a także okazja do stworzenia lub powiększenia domowej kolekcji czy zakupu niepowtarzalnego prezentu np. przed nadchodzącymi świętami– podkreślają organizatorzy wydarzenia.
Targi odbywały się w godzinach 11.00–18.00 stacjonarnie – w pałacu Ogińskich i Potulickich przy ul. Józefa Piłsudskiego 4, a także online na stronie www.nowkasztuka.com (do 30 listopada). Program spotkań można znaleźć tutaj, a szczegółowe informacje na stronie Nówka Sztuka.
Organizatorzy przygotowali siedem wystaw, dziesięć spotkań, debat, wykładów, siedemnaście warsztatów dla dorosłych, dziesięć warsztatów dla dzieci, trzy spacery, Strefę Debiutów, konkurs dla studentów, a także targi: Targi Nówka Sztuka 5.0, Targi Vintage i Retro Kogel Mogel. W programie także prelekcje, pokazy filmowe, spacery po pracowniach i prywatnych mieszkaniach − w sumie ponad pięćdziesiąt wydarzeń skupionych na sztuce i dizajnie.
W Galerii UFO (u. Krakowska 13) zobaczymy wystawę „Great Patch” nawiązującą do dryfującej na Pacyfiku „wyspy” będącej skupiskiem odpadów. Wystawa „Dymy i dusze” Fundacji Henryk (Rynek Kleparski 20) jest prezentacją prac krakowskich artystów nawiązujących do artefaktów z kapsuły czasu ukrytej w wieży krakowskiego kościoła redemptorystów, będących jednocześnie komentarzem do rewolucji wchłanianych przez kapitalizm, konsumpcji, nadprodukcji i zapętlających się pragnień. O tym, jak artyści interpretują zmiany, przekonamy się oglądając wystawę „Plakat NA ZMIANĘ” prezentowaną w Ośrodku Kultury im C. K. Norwida (os. Górali 5) i Klubie Kuźnia (os. Złotego Wieku 14). Efekty pracy uczestników warsztatów tworzenia krajobrazów zero waste - kolaży „Żywioł rzeczy” będzie można zobaczyć w Klubie K2O (ul. Wizjonerów 2). W programie także wystawa przybliżająca postać jednego z ważniejszych dizajnerów Nowej Huty – Mariana Sigmunda (Klub Kombinator, os. Szkolne 25).
W cyklu wykładów i debat między innymi dyskusja o czasach świetności budynku przy ul. Wielopole 2, w którym przez dekady mieściła się Poczta Główna. Fundacja Liberty Art „Projektem Poczta” postanowiła dać szansę krakowianom na jedno z ostatnich spotkań z fascynującą historią zmieniającego się miejsca. Zaproszone do współpracy artystki – Joanna Bernat i Anna Sermak, pod opieką dr Dobiesława Gały – prodziekana Wydziału Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dokonają artystycznej interwencji w stylowej przestrzeni dawnego Klubu Pocztowca.
Dyskusja o modelu – ekonomii obwarzanka (ang. Doughnut Economics) odbędzie się w Spółdzielni Ogniwo (ul. Smolki 11a), organizowany przez Stowarzyszenie Otwarte Mieszkania panel dyskusyjny „Od bezradności do sprawczości” z udziałem Szymona Bujalskiego i Agaty Chrząstek w Pawilonie Czapskich (ul. Piłsudskiego 12), a księgarnia Cafe NOWA (os. Zgody 7) zaprasza na spotkanie autorskie z Katarzyną Jasiołek wokół książki „Opakowania czyli perfumowanie śledzia”. Co to jest projektowanie eksperymentalne i projektowanie spekulatywne? Jak powinien przebiegać proces projektowy, żeby nie produkować zbędnych rzeczy (czyli śmieci)? Jakich projektantów i projektantki warto śledzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy podczas spotkania z Katarzyną Janotą (Spółdzielnia Ogniwo, Smolki 11a).
Wśród propozycji warsztatów między innymi tworzenie kaftanów krakowskich, kolaży, warsztaty szklarskie, tworzenia szklanej biżuterii, etnopająków, drukowania roślinami i przygotowywania ekologicznych środków czystości. Nie zabraknie także propozycji promujących kuchnię wegetariańską i domowe ogródki.
Jak co roku organizatorzy zadbali także o inicjatywy dla dzieci, które w ramach „Sztuki do rzeczy” będą zajmować się na przykład ekologicznym transportem, projektowaniem, zielenią w mieście. Młodsi krakowianie będą też tworzyć ekoinstrumenty, ekodrzewa i ekozabawki.
„Sztuka do rzeczy - design w Krakowie” to także wykłady i webinaria – między innymi o Krakowskiej Fabryce Mebli, Krakowie z początku ubiegłego stulecia jako mieście ogrodów czy cyfrowym zero waste oraz ekologicznych i etycznych narzędziach w sieci, a także cyfrowym dobrostanie.
To tylko wybrane propozycje z bardzo bogatego programu tegorocznej edycji projektu „Sztuka do rzeczy - design w Krakowie”. Program można pobrać tutaj, a dodatkowe informacje znaleźć także na profilu Sztuka do rzeczy.
Projekt „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” jest realizowany przez Miasto Kraków we współpracy z partnerami, którymi są: Krakowskie Szkoły Artystyczne, Rekalmex, Fundacja Liberty ART, Stowarzyszenie Otwarte Mieszkania, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Towarzystwo Przyjaciół Bronowic, Fundacja Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, Kogel Mogel – Lolipop, Dystans Gallery, Forum Designu, Fundacja Photon, Galeria Henryk, Spółdzielnia Ogniwo, Miarologia, Fundacja Faktor Kultura, Henniger Investment Mieszkaj w Mieście, O.K. Norwida, Ufo Art Gallery, Kiermash.
Wydarzenie „Sztuka do rzeczy - design w Krakowie” wpisuje się w Strategię Rozwoju Miasta Krakowa. Tu chcę żyć. Kraków 2030, której jednym z kluczowych zadań jest zwiększenie wpływu kultury na gospodarkę, poprzez rozwój przemysłów kreatywnych, takich jak projektowanie, sztuka użytkowa, architektura, przemysł filmowy, przemysł wydawniczy, nowe media.