górne tło

Odnawialne źródła energii podbijają świat

Rezygnację z zasilania paliwami stałymi obszaru Australii Południowej do 2026 roku zapowiada krajowy zarządca energii Australian Energy Market Operator (AEMO).

 

Południowa Australia jest obecnie światowym liderem pod względem wykorzystywania energii wiatrowej i słonecznej. Jej średni udział w miksie energetycznym w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł ponad 64%. Regularnie osiąga poziomy, w których wiatr i słońce wytwarzają ponad 100 proc. stanowego zapotrzebowania na energię. Region ten ustanowił także nowy rekord: 146 proc. stanowego zapotrzebowania na energię wytworzono z wiatru w czasie zaledwie kilku godzin porannych. Uzyskane w ten sposób nadwyżki zostały wysłane do sąsiedniego stanu Wiktoria oraz zmagazynowane w dużych, krajowych magazynach energii.

Nawet gdy elektrownie wiatrowe i słoneczne produkowały znacznie więcej energii elektrycznej niż wynosiło zapotrzebowanie, działać musiały generatory zasilane gazem (aby zagwarantować ciągłość dostaw w przypadku awarii). Głównym, tradycyjnym źródłem energii w tym regionie jest gaz ziemny. Od zeszłego roku AEMO stopniowo ogranicza liczbę generatorów zasilanych właśnie tym paliwem, zmieniając je na bardziej ekologiczne. Australijski Operator Rynku Energii równolegle bada także możliwość całkowitego wyłączenia z systemu energetycznego generatorów zasilanych gazem i szacuje ryzyka jakie to ze sobą niesie dla zapewnienia bezpieczeństwa i gwarancji dostaw. Aktualnie w systemie działają dwa generatory gazowe, z czego jeden jako zabezpieczenie na wypadek awarii. Dlatego udział paliw kopalnych w produkcji energii wynosi obecnie tylko 5% a prognozy przewidują, że w latach 2025/26 (po ukończeniu budowy połączenia z Nową Południową Walią) Australia Południowa będzie w stanie wyeliminować wszystkie generatory gazowe, stając się pierwszym na świecie regionem z siecią elektryczną zasilaną w 100% przez odnawialne źródła energii.

Nie oznacza to oczywiście, że paliwa kopalne nie będą wtedy zupełnie potrzebne. Australia Południowa ma jeszcze wiele do zrobienia, aby zbudować sieć, która zapewni wystarczającą ilość zielonej energii oraz możliwość jej magazynowania przez cały rok. Jeszcze kilkanaście lat temu taki ambitny plan – publiczna sieć w całości oparta na odnawialnych źródłach energii, nie byłby możliwy do zrealizowania.

Więcej informacji tutaj [eng.]