górne tło

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Czy rzeczywistość musi być racjonalna? Czy istnieje granica między tym co wyobrażalne, a tym co przeczy prawom logiki? Karl Ove Knausgård, autor „Mojej walki”, ma dla czytelników nową, wciągającą książkę. „Gwiazda poranna” to przyprawiający o dreszcze psychologiczny thriller, w którym przyziemne problemy, dramaty i tragedie mieszają się z niewyjaśnionymi zjawiskami. W ciągu paru sierpniowych dni w Norwegii dosłownie wszystko może się wydarzyć.

W letnią noc na niebie pojawia się wielka, nieznana gwiazda. To supernowa, optyczna iluzja, a może zapowiedź nadchodzącego końca świata? Gwiazda przyciąga wzrok mniej i bardziej zwyczajnych ludzi, zajętych w tym czasie własnymi sprawami. Pisarz Arne odpoczywa w domku letniskowym z dziećmi i żoną, artystką cierpiącą na zaburzenia psychiczne. Dziennikarz Jostein imprezuje na mieście. Pastorka Kathrine wraca do domu z seminarium, rozmyślając nad kryzysem w swoim małżeństwie. Emil tworzy nową piosenkę. Turid  ma dyżur w szpitalu, z którego właśnie uciekł pacjent. A Solveig wzywa karetkę do chorej matki. Widniejąca na niebie gwiazda to nie jedyna oznaka, że z światem, w którym dotychczas żyli, zaczyna dziać się coś niepokojącego. Dochodzi do brutalnego morderstwa. Kraby wylegają setkami na ulice, a „rzekomo” zmarli spacerują wśród żywych. Natura, życie i śmierć przybierają nadnaturalne formy. Nowa rzeczywistość napiera z siłą sztormowej fali. Wszyscy będą musieli się z nią zmierzyć.

Bohaterowie „Gwiazdy porannej” stają oko w oko z nieznanym. Do wyzwań i trudów codzienności, z którymi wszyscy się borykamy dołącza chaos, wywołany przez siły wykraczające poza ludzkie rozumowanie. W powieści Karla Ove Knausgårda groza zyskuje zupełnie inny wymiar. Osobliwy niepokój przenika czytelnika na wskroś i towarzyszy mu aż do ostatniej strony powieści.

KONKURS

Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Gwiazda poranna” Karla Ove Knausgårda, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: autor „Gwiazdy porannej” potrafi w swoich książkach znakomicie łączyć ze sobą różne gatunki literackie. Znacie inną ciekawą książkę powstałą przez połączenie gatunków? Opowiedzcie nam o niej. Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 30 września, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.