górne tło

Spotkanie ze słowem i muzyką w Międzynarodowym Centrum Kultury

Już dziś zapraszamy na niezwykły koncert – „Żywioły. Spotkanie ze słowem i muzyką ”. To wydarzenie łączące słowo, sztukę, medycynę, emocje i naukę. Zabrzmi bowiem nie tylko muzyka. O pasjach, życiu i medycynie, jednym słowem o żywiołach, z Piotrem Chłostą rozmawiać będzie Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Koncert towarzyszy Festiwalowi KultURO, którego twórcą jest prof. Piotr L. Chłosta – światowej sławy lekarz, a z zamiłowania muzyk rockowy. Festiwal od kilku lat promuje badania profilaktyczne. W trakcie odbywają się spotkania, konferencje naukowe oraz koncerty.

„Żywioły” organizują Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie oraz Europejski Instytut Sztuki, Nauki i Innowacji. Wydarzenie jest kontynuacją artystycznej współpracy Piotra Chłosty i Doroty Imiełowskiej – współzałożycielki Instytutu. Po raz pierwszy zagrali razem w grudniu 2021 r. na koncercie w ramach cyklu „Oblicza śmierci”, wydarzenia pod patronatem medialnym Radia Kraków.

Dzisiejszy występ odbędzie się w formie koncertu-spotkania. Połączy słowo, sztukę, medycynę, emocje i naukę. Ideą wydarzenia jest ukazanie życia jako niezwykłego i złożonego procesu. Ludzka egzystencja nie ma sensu bez marzeń, pasji i sztuki. Są one w życiu obecne tak samo, jak cierpienie czy śmierć. O muzyce, pasjach, życiu i medycynie, jednym słowem o żywiołach, z Piotrem Chłostą, gościem specjalnym, porozmawia Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Muzyka, która zabrzmi w czasie koncertu, będzie bardzo zróżnicowana i bardzo osobista. Połączy brzmienia etniczne, kemancze, z dźwiękiem zespołu wiolonczel, syntezatorów i gitar elektrycznych, które tu zabrzmią inaczej niż zwykle. Premierowo wykonany zostanie utwór „Ghost City”, który powstał zaraz po wydarzeniach w Buczy na Ukrainie. Z kolei „Pomiędzy słowami” skomponowany został do tekstów Rumiego i Hafiza – tekstów pięknych, niezwykłych, głęboko filozoficznych. To swego rodzaju medytacja, próba znalezienia równowagi w obecnym świecie. Teksty przeczyta Grzegorz Łukawski – aktor oraz gitarzysta basowy. Koncert rozpocznie „Miniatura” Seba Bernatowicza, muzyka i kompozytora jazzowego. „Trzymaj mnie” natomiast to kompozycja Piotra Chłosty. Aranżacja powstała dla cello ensemble i otrzymała zaskakujące brzmienie. Piotr Chłosta zagra nietypowo, łącząc gitarę elektryczną z brzmieniem kilku wiolonczel.

Wśród wykonawców znajdzie się stypendysta i alumnus słynnego Berklee College of Music – wiolonczelista Łukasz L. Pawlikowski, który tworzy niezwykłe improwizacje w różnych gatunkach muzycznych. Projekt wspiera opieką merytoryczną Małgorzata Jantos, radna Miasta Krakowa, przewodnicząca Komisji Kultury Miasta Krakowa, która jest również członkiem Europejskiego Instytutu Sztuki, Nauki i Innowacji.

Program:

Wykonawcy:

niedziela, 25 września 2022 r., godz. 17.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie ul. Rynek Główny 25
organizatorzy: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie Europejski Instytut Sztuki, Nauki i Innowacji