górne tło

Czy Kraków Cię zasmoczył?

Radni z Komisji Promocji i Turystyki rozmawiali o działaniach promocyjnych Krakowa w Polsce.

- Punktem wyjścia do działań promujących miasto była 50. rocznica odsłonięcia pomnika Smoka Wawelskiego autorstwa  Bronisława Chromego – mówił Rafał Perłowski, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej, który prezentował radnym działania promocyjne miasta.

Kampania turystyczna „Kraków Cię zasmoczy” realizowana była od maja do sierpnia 2022 roku przez Urząd Miasta Krakowa wspólnie z: branżą turystyczną reprezentowaną przez Małopolską Organizację Turystyczną, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Fundacją im. Bronisława Chromego, a także z branżą gastronomiczną.

W ramach kampanii zrealizowane zostały m.in.: spoty wiralowe z owcą w roli głównej, działania promocyjne w internecie, bilbordy w dużych miastach, ulotki o Krakowie w paczkomatach Inpost, współpraca z samorządami, gazetami i telewizją ogólnopolską, reklamy w radio, spoty w pociągach, kino letnie, smocze pikniki, urodziny smoka, konkursy i zabawy, wycieczki po Krakowie, ale także smocze lody, smoczy chleb i smocze śniadania. Wszystko po to, by ściągnąć do Krakowa turystów z całej Polski.

- Od 3 lat prowadzimy zmasowaną akcję, by zachęcić do przyjazdu do Krakowa celem odbudowy turystyki. W 2021 roku mieliśmy wprawdzie mniej odwiedzających w stosunku do 2020, ale w tej  grupie było więcej turystów niż w roku 2020, co przełożyło się na większe przychody z turystyki, na co wskazują wyniki badań ruchu turystycznego. Można zatem stwierdzić, że jest to efekt działań promocyjnych, mocnych i spektakularnych, opartych z jednej strony na ofercie rynkowej a z drugiej wykorzystujących własne media i partnerstwo, by oszczędzić środki publiczne – mówiła Elżbieta Kantor, dyrektorka Wydziału ds. Turystyki.

Więcej o promocji turystycznej „Kraków Cię zasmoczy” można przeczytać tutaj.