górne tło

Przebudowa skrętu z ul. Wielickiej w ul. Kostaneckiego

Rozpoczęła się przebudowa pasa do skrętu w prawo z ul. Wielickiej w ul. Kostaneckiego. Pierwsze zmiany w organizacji ruchu zostały wprowadzone od 5 września.

W pierwszym etapie, w ramach którego wykonawca zajmie się przebudową sieci i poszerzaniem prawoskrętu, przystanek autobusowy został przeniesiony w kierunku centrum. Znajduje się on bezpośrednio przy jezdni. Ponadto częściowo z użytku wyłączony został pas do skrętu w prawo w ul. Kostaneckiego. Kierowcy mogą skręcić w prawo, gdyż część pasa – bliżej skrzyżowania – jest dostępna dla użytkowników.

Na wysokości prowadzonych robót wprowadzone zostało ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Wykonawcą zadania jest firma Energopol Sp. z o.o., która zrealizuje inwestycję za kwotę około 3,1 mln zł. Jej zadaniem będzie poszerzenie ul. Wielickiej o około 1,5 m przed wlotem w ul. Kostaneckiego tak, by zapewnić tam przepisową szerokość prawoskrętu o szerokości 3,25 m. Prace będą prowadzone na odcinku o długości ok. 163 m. W ramach zadania powstanie nowy podwójny przystanek autobusowy o długości ok. 40 m. Aby poprawić odwodnienie tego odcinka, podniesiony zostanie poziom ul. Wielickiej o ok. 10 cm na długości ok. 115 m. Na całej szerokości wylotówki na Wieliczkę położona będzie nowa nakładka asfaltowa.

Dodatkowo przebudowany będzie chodnik, który będzie miał od 2,5 do 3 m szerokości. Powstanie tez ścieżka rowerowa o szerokości ok. 2,5 m. To nie wszystko – na odcinku, gdzie nie są zlokalizowane perony autobusowe, zmieści się jeszcze zieleniec o szerokości do 1,25 m. Wcześniej wymienione zostaną sieci podziemne: energetyczna, wodociągowa, gazowa, kanalizacja deszczowa oraz kanał technologiczny.

Warto podkreślić, że obecnie istniejący, a wykonany kilkadziesiąt lat temu skręt w prawo z ul. Wielickiej w ul. Kostaneckiego jest niezgodny z warunkami technicznymi. Inwestycja, którą zlecił ZIM, ma zapewnić poprawę bezpieczeństwa użytkowników ruchu oraz płynności przejazdu.

Przebudowa skrętu to jeden z elementów modernizacji układu drogowego w Prokocimiu w celi poprawy dojazdu do zlokalizowanym tam placówek medycznych. Zadanie, które uzyskało rządowe dofinansowanie w ramach przygotowań do igrzysk europejskich, ma zostać zrealizowane w ciągu czterech miesięcy.