górne tło

Ambasador Filipin z wizytą w Krakowie

25 sierpnia 2022 roku Pani Leah Basinang-Ruiz, Ambasador Filipin w Polsce, pełniąca swoją misję od maja 2019, złożyła pierwszą oficjalną wizytę w gabinecie Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Jurysdykcja ambasady obejmuje również stosunki dwustronne z Republiką Estońską, Republiką Łotewską, Republiką Litewską i Ukrainą. Filipiny i Polska nawiązały stosunki dyplomatyczne 22 września 1973 roku. W 2023 roku oba kraje będą świętować 50 lat ciepłych i przyjaznych relacji.

Nawiązując do tej rocznicy pani ambasador wspomniała, że planowane są wizyty ministrów spraw zagranicznych obu krajów. Do czasu oficjalnych obchodów ambasador Basinang-Ruiz planuje odwiedzić większe miasta Polski i rozwinąć już istniejące kontakty gospodarcze. Przykładowo, Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) w Gdyni jest zarządzany przez filipińskiego właściciela – firmę ICTSI, firmy developerskie z Filipin budują biurowce we Wrocławiu, Katowicach i innych miastach. Kwitnie też wymiana handlowa, szczególnie żywności.

Była to również pierwsza prywatna wizyta pani ambasador w naszym mieście, dlatego korzystając z okazji przyjechała w towarzystwie męża i córki. Rodzina pani ambasador była pod dużym wrazeniem nie tylko urody i atmosfery Krakowa, ale też kuchni polskiej, której są prawdziwymi znawcami.