górne tło

Wygraj bilety do Ogrodu Doświadczeń!

Co najczęściej przywozimy z wakacji oprócz wspomnień? Selife! A czy wiecie, że pionierem tego rodzaju zdjęć w Polsce był pisarz Stanisław Ignacy Witkiewicz? Wkręć się w zbiory MIT a przy okazji wygraj bilet do Ogrodu Doświadczeń!

Pierwsze selfie zostało zrobione w 1839 roku. Jednak dużo ciekawszą tego typu fotografią był kadr wykonany kilkadziesiąt lat później. Zdjęcie przedstawia anonimową kobietę przeglądającą się w lustrze. Fotografia prawdopodobnie pochodzi z ok. 1905 roku i została wykonana przez nią aparatem skrzynkowym Kodak Brownie No. 2.

Pięć lat wcześniej na świecie powstał aparat, którego zadaniem było sfotografowanie pociągu Alton Limited w Chicago. Urządzenie ważyło 400 kilogramów i do jego ustawienia potrzeba było 15 mężczyzn. Autorem zdjęcia był George Lawrence. Aparat do dziś uznawany jest za najcięższy.

Obiektyw konsumencki Leica APO-Telyt-R 1600 mm f/5.6 był również jednym z masywniejszych sprzętów fotograficznych, ale przede wszystkim też najdroższym. Kosztował 2 miliony dolarów, a jego jedyna kopia trafiła w ręce szejka z Kataru. Do dziś nic nie wiadomo na temat zdjęć nim wykonywanych.

Najdroższą fotografią zaś była panorama Renu z 1999 roku. Jego cena wynosiła 4 338 500 dolarów.

Kiedyś oprócz selfie, bardzo popularna była fotografia funeralna (pogrzebowa.) W czasach wiktoriańskich zmarli byli ubieralni i ustawiani do zdjęć z rodziną.

Dillish Parekh z Bombaju to największy miłośnik i kolekcjoner aparatów. W swoich zbiorach posiada 4425 przeróżnych aparatów, a wśród nich nie brakuje legendarnych Leiek, Rolleiflexów i innych cudów techniki.

Pierwszym aparatem fotograficznym, produkowanym w Polsce po II wojnie światowej był Start I – tani, łatwy w obsłudze, zapewniający wysoką jakość wykonywanych fotografii i produkowany wyłącznie z polskich materiałów.

W zbiorach Muzeum Inżynierii i Techniki znajduje się czwarty model urządzenia z tej serii – Start 66, którego najdrobniejszy detal możecie zobaczyć na mit.krakow.pl/zbiory.

KONKURS

Nagrodą jest podwójne zaproszenie do Ogrodu Doświadczeń za symboliczną złotówkę. Wystarczy, że odpowiecie na pytanie: kiedy zostały wynalezione pierwsze aparaty cyfrowe? Odpowiedzi ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do niedzieli, 21 sierpnia, do godz. 20.00. W tytule dopiszcie OGRÓD. Laureatów poinformujemy indywidualnie.