górne tło

15. edycja Letniego Festiwalu Muzycznego „Wawel o zmierzchu”

Do 14 sierpnia potrwa tegoroczny Letni Festiwal Muzyczny „Wawel o zmierzchu”. To jedyny organizowany na tak szeroką skalę plenerowy festiwal muzyczny w Krakowie, dla którego miejscem koncertów są zamkowe dziedzińce: arkadowy oraz Batorego. Kontemplacji piękna muzyki sprzyja więc unikalna sceneria zapadającego zmierzchu i rozświetlonej architektury wawelskiej.

Festiwal, adresowany do szerokiego kręgu odbiorców, cechuje gatunkowa różnorodność, a repertuar jest rozpięty między tradycją i współczesnością. Ideą przewodnią tegorocznej edycji festiwalu jest romantyczność, dlatego jego program skupia się na twórczości kompozytorów tworzących w tym właśnie okresie: Fryderyka Chopina, Edwarda Griega, Juliusza Zarębskiego, Henryka Wieniawskiego czy „romantyzującego modernisty” – Karola Szymanowskiego (w 140. rocznicę urodzin). Tradycja romantyczna spotka się jednak ze współczesnością – utworami Grażyny Bacewicz oraz Marka Stachowskiego.

Artyści, w tym laureaci znaczących konkursów muzycznych, wystąpią w różnych składach wykonawczych: od formacji kameralnych do obsady symfonicznej. Koncerty kameralne odbędą się na dziedzińcu Batorego (ulokowanym pomiędzy renesansowym zamkiem a krakowską katedrą), a symfoniczne – na dziedzińcu arkadowym. Koncerty organizowane są w pierwszy i drugi weekend sierpnia od piątku do niedzieli: 5–7 sierpnia oraz 12–14 sierpnia.

Festiwal został objęty honorowym patronatem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram na stronie.