górne tło

Za nami patriotyczna lekcja śpiewania

„Kadrówka 1914” – to tytuł 81. Krakowskiej Lekcji Śpiewania, która odbyła się wieczorem, 5 sierpnia, na Małym Rynku. Podczas koncertu zabrzmiały pieśni związane z rocznicą wymarszu I Kompanii Kadrowej.

– Świtem 6 sierpnia 1914 roku I Kompania Kadrowa przekroczyła granicę austriacko-rosyjską i ruszyła w stronę Kielc. Tu polskich ochotników spotkał podwójny zawód: nie tylko nie udało się wzniecić powstania przeciwko Rosji, lecz dodatkowo nie witano ich z otwartymi ramionami. Nie jest to jednak data klęski, lecz zwycięstwa. Rozpoczęty w Krakowie przez legionistów marsz ku wolności Ojczyzny zakończył się prawdziwym sukcesem, którym była odzyskana w 1918 roku niepodległość Polski. Stąd sierpniowa data jest jedną z tych w polskiej historii, którą można i należy obchodzić radośnie – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W dwudziestą rocznicę wymarszu z Krakowa I Kompanii Kadrowej 6 sierpnia 1934 roku rozpoczęto sypanie kopca – pomnika walki o niepodległość. Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego (w 1935 r.) tempo prac przy kopcu nabrało rozpędu. W budowie uczestniczyły tysiące Polaków. Kopiec, Mogiła Mogił – miejsce, w którym złożono ziemie z wielu pól bitewnych ostatecznie nazwano imieniem marszałka.

– W tym roku świętujemy 108. rocznicę marszu I Kompanii Kadrowej oraz 85. rocznicę usypania kopca Józefa Piłsudskiego. Zapraszam do radosnego świętowania, by pamięć o wielkim legionowym czynie nie zaginęła! – zachęcał prezydent Krakowa.

Jak co roku, dla uczestników Krakowskiej Lekcji Śpiewania przygotowano bezpłatne śpiewniki. W wersji elektronicznej śpiewnik był dostępny jest na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl.

81. Krakowska Lekcja Śpiewania

Krakowska Lekcja Śpiewania – to przewrotna forma koncertu polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku z „lekcjami” krakowski Teatr Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu podając odpowiednią tonację i linię melodyczną.

Lekcja tradycyjnie odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Jacka Majchrowskiego. Pomysłodawcą projektu jest dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki - Waldemar Domański.