górne tło

Polacy z sukcesami na II Letnich Igrzyskach Europejskich Virtus w Krakowie

Za nami II Letnie Igrzyska Europejskie Virtus z udziałem sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, których Kraków był gospodarzem od 16 do 24 lipca. W wydarzeniu uczestniczyli zawodnicy z 18 państw i trzech kontynentów, którzy rywalizowali w 9 dyscyplinach. We wszystkich wystąpili reprezentanci Polski. Biało-Czerwoni spisali się znakomicie i zdobyli wiele medali – najwięcej w lekkiej atletyce. Arenami zmagań były krakowskie obiekty sportowe i Puszcza Niepołomicka.

Na organizowane w Krakowie II Letnie Igrzyska Europejskie Virtus swoje reprezentacje wystawiły: Australia, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Ekwador, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Islandia, Izrael, Portugalia, Szwecja, Turcja, Włochy i oczywiście Polska. Najliczniejsze były ekipy Francji, Polski, Włoch, Portugalii i Hiszpanii.

Uczestnicy II Letnich Igrzysk Europejskich Virtus rywalizowali w: lekkiej atletyce (na stadionie WKS Wawel), pływaniu (na basenie AWF Kraków), tenisie stołowym (w hali sportowej KS Bronowianka), koszykówce, piłce ręcznej (obie dyscypliny w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, tenisie (na kortach WKS Wawel), kolarstwie (na terenie Puszczy Niepołomickiej), wioślarstwie (na „sucho” na ergometrach wioślarskich – w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych) i w nowej w Vitrus dyscyplinie – badmintonie, która w Krakowie została rozegrana pokazowo (w hali sportowej KS Bronowianka). Zawodnicy klasyfikowani byli z podziałem na grupy: II1, II2, II3, uwzględniające rodzaje niepełnosprawności intelektualnej.

Wśród reprezentantów Polski, najbardziej spektakularne sukcesy odnieśli lekkoatleci. Karolina Kucharczyk (II1) – dwukrotna mistrzyni paraolimpijska w skoku w dal (rekord olimpijski w Tokio) i rekordzistka świata w trójskoku – potwierdziła swoją dominację w konkurencjach: skok w dal, trójskok, bieg na dystansie 200 metrów i bieg na 100 metrów przez płotki, w którym ustanowiła nowy rekord świata (14,35 s). Na stadionie WKS Wawel Karolina zdobyła cztery złote krążki, uzyskując tytuł najlepszej zawodniczki imprezy. Barbara Bieganowska- Zając (II1), była najlepsza w biegach na dystansach 800, 1500 i 3000 metrów. Polscy lekkoatleci wywalczyli 15 złotych medali, 21 srebrnych i 10 brązowych oraz 1. miejsce w klasyfikacji medalowej drużyn żeńskich.

Znakomicie spisali się nasi pływacy. Zofia Dzięcioł (II2) zwyciężyła w konkurencjach 400 metrów stylem dowolnym i 200 metrów stylem zmiennym. Biało-Czerwoni gospodarze zdobyli też cztery srebrne i 10 brązowych krążków w konkurencjach indywidualnych oraz siedmiokrotnie stawali na podium po rywalizacji w sztafetach męskich i mieszanych.

Pokaźnym dorobkiem medalowym mogą pochwalić się nasi tenisiści stołowi, którzy rywalizowali w hali sportowej KS Bronowianka. Najlepszym zawodnikiem w grze pojedynczej okazał się Damian Fira (II1). Drugie złoto dla Polski w grze podwójnej zdobyły Krystyna Łysiak (II1) i Dorota Nowacka (II1). Biało-czerwoni zdobyli łącznie 12 medali, w tym cztery srebra i sześć brązów.

Na kortach tenisowych WKS Wawel po złote krążki dla Polski sięgnęły Natalia Babińska i Dorota Kostka (II1), które zwyciężyły w grze podwójnej i drużynowej kobiet.

W zmaganiach kolarzy, odbywających się na terenie Puszczy Niepołomickiej Małgorzata Pernal (II1) jako pierwsza zameldowała się na mecie wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 22 kilometrów oraz była najszybsza w jeździe na czas na dystansie 6 kilometrów.

Areną rywalizacji w grach zespołowych była Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. Polacy uplasowali się na 2. lokacie w turnieju piłki ręcznej (za reprezentacją Portugalii) oraz na 3. miejscu w turnieju koszykówki (za Portugalczykami i Francuzami). Nasz reprezentant Patryk Nowakowski (II1) trafił ponadto do najlepszej piątki imprezy.

II Letnie Igrzyska Europejskie Virtus odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, a partnerem wydarzenia był Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Organizatorami igrzysk byli Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem” i federacja Virtus (World Intellectual Impairment Sport).