górne tło

Spotkanie pamięci ofiar obozu KL Plaszow

Dziś odbędzie się spotkanie „Pamięć/Zachor”, upamiętniające więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu KL Plaszow w Krakowie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.30, na terenie byłego obozu, przy Szarym Domu, przy ul. Jerozolimskiej 3.

Symboliczna data przyjęta dla wydarzenia „Pamięć/Zachor” jest wspomnieniem o wszystkich więźniach KL Plaszow. Co roku, w pierwszą niedzielę po 6 sierpnia, Muzeum KL Plaszow będzie zapraszać do spotkania na terenie obozu KL Plaszow, by wspólnie upamiętniać ofiary obozu. 6 sierpnia 1944 roku to dzień, który zapisał się w historii naszego miasta jako „czarna niedziela”. Podczas masowych łapanek, mających zapobiec wybuchowi powstania w Krakowie, aresztowano i osadzono w KL Plaszow około 6 tys. krakowian.

Każdego roku data upamiętnienia więźniów będzie ruchoma, odnosząca się również do procesu, jakim było zacieranie śladów po obozowej przeszłości KL Plaszow w lipcu i sierpniu 1944 r. To wtedy Niemcy wysyłali w głąb III Rzeszy transporty więźniów, wywozili demontowane elementy obozowej infrastruktury oraz usuwali ślady zbrodni, paląc ciała ofiar. Proces likwidacji, który miał przede wszystkim wymiar wymazywania i usuwania śladów po obozie, nie powiódł się jednak w pełni. Zostały materialne ślady i słowa ocalałych. Pojawili się także ci, którzy chcą pamiętać i odzyskiwać rozproszoną pamięć. Nie tylko instytucja – muzeum – ale także indywidualni ludzie: mieszkańcy Krakowa i odwiedzający z całego świata.

Spotkamy się na terenie KL Plaszow, by wspólnie przeczytać i wysłuchać wspomnień więźniów obozu.

Uczestnictwo w upamiętnieniu może być dwojakie:

Spotkanie odbędzie się na terenie poobozowym, przy Szarym Domu. Potrzebującym zapewniamy miejsca do siedzenia. Bardzo prosimy o nie przychodzenie z kocami (wydarzenie nie ma charakteru piknikowego) i nie przybywanie ze zwierzętami.

Spotkanie jest otwarte dla rodzin z dziećmi, ale prosimy mieć na uwadze, że niektóre z odczytywanych fragmentów mogą być drastyczne w treści.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.