górne tło

Wielkie otwarcie Fortu Borek – filii Centrum Kultury Podgórza

Nowa filia Centrum Kultury Podgórza zainaugurowała swoją działalność w sobotę, 30 lipca. W uroczystym otwarciu wzięli udział członkowie grupy rekonstrukcyjnej. W niedzielę, 31 lipca, odbył się piknik rodzinny.

– Kiedy ponad 10 lat temu zapadła decyzja o rewitalizacji Fortu Borek, wszyscy mieli świadomość, że to wyjątkowe wyzwanie nie tylko ze względów finansowych. Zależało nam na tym, żeby z jednej strony zachować unikatowy, forteczny charakter tego miejsca, a z drugiej sprawić, żeby był to obiekt, który – pełniąc swoje nowe, kulturalne funkcje – sprosta współczesnym wymaganiom i w pełni odpowie na potrzeby lokalnej społeczności oraz turystów. Jestem przekonany, że osiągnęliśmy ten cel i jest to wspólny sukces wszystkich osób, instytucji i podmiotów zaangażowanych w to wyjątkowe przedsięwzięcie – mówił prezydent Jacek Majchrowski.

Fort główny, artyleryjski 52 „Borek” powstał w II połowie XIX w. jako element umocnień Twierdzy Kraków. Obiekt ten do lat 50. XX w. pełnił funkcje wojskowe. Potem mieściły się tu m.in. zakład przetwórczy czy skład budowlany, aż finalnie niszczał on przez lata jako pustostan. Odrestaurowany (w latach 2013-2022) wysiłkiem Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie – z funduszy europejskich (Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego), Gminy Miejskiej Kraków i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa – teraz będzie pełnił funkcje kulturalne. Swoją siedzibę będzie tu miała nowa filia Centrum Kultury Podgórza (która zastąpi Klub Kliny, funkcjonujący dotychczas przy ul. bpa A. Małysiaka 1) oraz Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki.

 

– Rewitalizacja zdewastowanego fortu była ogromnym przedsięwzięciem konserwatorskim i budowlanym. Przed nami stoi natomiast inne zadanie – chcemy, by nowa filia Centrum Kultury Podgórza tętniła życiem, stała się miejscem integracji dla lokalnej społeczności i ważnym punktem na turystycznej mapie naszego miasta, jako element szlaku turystycznego Twierdzy Kraków. Jestem przekonana, że tak właśnie będzie, bo mamy do dyspozycji unikatowy, nowocześnie wyposażony obiekt. Ofertę nowej filii Centrum Kultury Podgórza, która się tutaj mieści, będziemy poszerzać, wsłuchując się w potrzeby i w oczekiwania mieszkańców tej części Krakowa i wspólnie z nimi – powiedziała Anna Grabowska, dyrektor CKP.

Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 24 mln zł, w tym prawie 10 mln pochodziło ze źródeł zewnętrznych – z funduszy unijnych (Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego) oraz ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Prace realizowane przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie objęły obszar wewnątrz fosy (budynek koszar, zapole, wał artylerii, wał piechoty). Równolegle, na zewnątrz fosy, była prowadzona przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie inwestycja związana z utworzeniem parku przy Forcie Borek, który został otwarty 20 czerwca.

Więcej informacji tutaj.

Fort artyleryjski 52 „Borek” to jeden z położonych na południu miasta obiektów obronnych wchodzących w skład Twierdzy Kraków, unikatowego w skali europejskiej dziedzictwa fortyfikacyjnego. Wartość historyczna, kulturowa, jak również ekologiczna i użytkowa czynią z twierdzy zabytek niezwykły i wart poznania. Dlatego już dziś zachęcamy do spotkania z Twierdzą Kraków i odkrywania jej tajemnic. Od 10 do 18 września będziemy wędrować szlakiem twierdzy z przewodnikami, wysłuchamy wykładów specjalistów, odbędą się także warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz konkursy z nagrodami. Szczegółowy program wydarzeń już wkrótce na krakow.pl!