górne tło

Kulturalne lato – wakacyjne propozycje krakowskich instytucji kultury

Jak co roku krakowskie instytucje kultury na okres wakacji przygotowały ciekawy program pełen warsztatów, spacerów, ciekawych spotkań, sztuki, koncertów czy tańca. W bogatej ofercie każdy mieszkaniec miasta, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie. Oczywiście najwięcej propozycji czeka na dzieci i młodzież.

Centra kultury

Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta corocznie przygotowuje program półkolonii, którego celem jest zaproponowanie dzieciom bezpiecznego i atrakcyjnego wypoczynku w formie turnusów wakacyjnych, czyli zajęć w 13 klubach OKNH. W tym roku na dzieciaki zostające w mieście przez wakacje czekają: warsztaty plastyczne, teatralne, teatralno-cyrkowe, sensoryczno-artystyczne, dźwiękowe i literackie, zajęcia muzyczne i ruchowe, gry i zabawy integracyjne, gry terenowe, wycieczki i zwiedzanie atrakcji w mieście. Planowana jest jazda na wrotkach, tworzenie latawców, robienie pralinek, obwarzanków i relaks na warsztatach mindfulness.

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki przygotowało twórcze zajęcia ze śpiewu (kurs śpiewu dla każdego, kurs piosenki aktorskiej), plastyki, teatru i tańca. Dworek zaprasza razem z Akademią PoPoTam na letnie warsztaty dla dzieci w wielu 6-10 lat. W planie warsztaty, zabawy, zajęcia ruchowe, wycieczki. Ponadto w ofercie: zajęcia umuzykalniające przeznaczone dla dzieci w okresie prenatalnym (mamy w ciąży) i maluszków do ok. 3 roku życia: zajęcia muzyczno-matematyczne z elementami języka angielskiego, przeznaczone dla dzieci w wieku 1-3 lat.

Nowohuckie Centrum Kultury dla wszystkich tych, którzy będą spędzać wakacje w Krakowie i okolicach: najmłodszych, starszych i całkiem dorosłych odbędą się twórcze warsztaty i zajęcia z różnych dziedzin – taniec, muzyka, teatr, plastyka, sport i rekreacja. W programie warsztaty: graficzne, ceramiczne, wakacyjne warsztaty z rysunku i malarstwa, warsztaty komiksu dla dzieci 6-13 lat, kurs programowania, kurs kroju i szycia, kursy nauki gry na fortepianie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. NCK proponuje również zajęcia w Klubie Super Mama.

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na warsztaty w Klubie Kuźnia: „Kuźnia rozmaitości” – w programie zajęcia plastyczne, recyklingowe, ceramiczne, teatralne, taneczne, ekologiczne, ogrodnicze, biblioteczne i filmowe dla dzieci w wieku 7-11 lat. Ośrodek przygotował także warsztaty dla dzieci i młodzieży ,,Książka o mnie… czyli ubieranie myśli w słowa” (realizowane w ramach programu Edukacji Kulturowej dla Miasta Krakowa – Krakowski Archipelag Kultury): warsztaty integracyjne, storytellingowe i ilustracyjne. W sierpniu odbędzie się również kolejna odsłona festiwalu „Mała Letnia Akademia Folkloru” – w programie m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawa, koncert.

Centrum Kultury Podgórza przygotowało „Wakacyjny Klub Juniora” oraz „Letnie Zajęcia Edukacyjne” – zajęcia będą odbywać się w siedzibie głównej przy ul. Sokolskiej 13 oraz w 16 klubach. W programie m.in. wycieczki, warsztaty przyrodnicze przygotowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, warsztaty literackie, teatralne i przyrodnicze, warsztaty robotyki oraz chemiczne, warsztaty animacji poklatkowej, zajęcia ruchowe, taneczne i cyrkowe. Będzie też okazja do rozwijania malarskiego talentu (podczas warsztatów „Plamka i kreseczka”), a artystyczną wyobraźnię rozbudzą warsztaty tworzenia biżuterii.

Krakowskie Forum Kultury proponuje Koncerty Promenadowe w Altanie na Plantach – w soboty o godz. 11.00 oraz spacery po Krakowie i okolicach – ciekawy cykl weekendowy pt. „Kraków na okrągło”.

Ponadto KFK przygotowało specjalne warsztaty teatralne, oparte się na autorskim programie stworzonym przez Joannę Augustyniak, pedagożkę, animatorkę kultury i tłumaczkę polskiego języka migowego (PJM) z Fundacji Grupa MIGAWKI. Program ten łączy w sobie improwizację teatralną, zabawy w przestrzeni oraz różne techniki ruchowe i plastyczne pozwalające na udział w zajęciach dzieciom w różnym wieku i różnych możliwościach. Projekt zakończy pokaz spektaklu, na który zostanie zaproszona społeczność lokalna oraz osoby związane ze środowiskiem Głuchych. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat, słyszących, mieszkających na terenie Krakowa oraz dzieci niesłyszących lub CODA czyli słyszących dzieci niesłyszących rodziców (grupa mieszana), w tym niesłyszących/CODA dzieci z rodzin uchodźczych z Ukrainy. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Natomiast w Klubie Olsza będą się odbywać półkolonie artystyczne dla dzieci w wieku 7-13 lat.


Teatry

Teatr Bagatela wraca do organizowanego przed pandemią cyklu letnich warsztatów „Lato w Teatrze Bagatela”. Na pierwsze dwa tygodnie wakacji planuje organizację warsztatów dla dzieci i młodzieży, w trakcie których uczestnicy pod okiem profesjonalistów przygotują przedstawienie.

Teatr „Łaźnia Nowa” organizuje Bulwar[t] Sztuki 2022 – cykle wydarzeń dla dzieci i młodzieży, a także cykl spotkań „Baśnie świata” – warsztaty dla dzieci od 6 roku życia. Będzie to okazja do porozmawiania na różne, ważne tematy, m.in. o życiu i śmierci, prawdzie i kłamstwie, walce dobra ze złem z towarzyszeniem rozmaitych efektów dźwiękowych i instrumentów z całego świata (djembe, bębny czy misy terapeutyczne). „Baśnie świata” to nie tylko świetnie spędzony czas, ale też pretekst do rozmowy, wspólnych rozważań z dzieckiem i poszerzenia jego horyzontów. Z kolei „Muzyczna Kuchnia Ciotki Belkanty” to interaktywne warsztaty muzyczne dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Ich gospodarzem jest Ciotka Belkanta, której towarzyszyć będzie muzyk instrumentalista. Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z elementami rytmiki i tańca, stworzyć własny instrument, a przede wszystkim wspólnie pomuzykować. Natomiast „Niezła sztuka” to warsztaty dla dzieci w wieku 3-8 lat, podczas których dzieci przekonają się, że każdy może zostać artystą, a dzięki wielu zaprezentowanym technikom (np. mozaika, puentylizm, collage) będą mogły znaleźć swój ulubiony styl pracy.


Muzea

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zaprasza na wieczorne, piątkowe seanse filmowe. Tegoroczna edycja nawiązuje do problematyki wystawy „Polityka w sztuce”.

Muzeum Inżynierii i Techniki proponuje warsztaty: „Czym są chmury?” oraz zajęcia modelarskie dla rodzin z dziećmi w wieku 10-14 lat, w czasie których można zbudować własne modele samochodów.

Muzeum Krakowa przygotowało dla dzieci m.in. spacery po swoich oddziałach, spacery z kartami pracy, warsztaty, oprowadzania po wystawach i ekspozycjach, zajęcia na świeżym powietrzu.

Oddziały Muzeum Krakowa biorące udział w wydarzeniu „Akcja Lato”: Stara Synagoga, Muzeum Podgórza, Kamienica Hipolitów, Dom Zwierzyniecki, Pałac Krzysztofory, Apteka pod Orłem, Celestat, Rynek Podziemny, Muzeum Nowej Huty.

Muzeum Fotografii planuje na wakacje cykl specjalnych warsztatów dla dzieci i młodzieży, dedykowanych szczególnie wystawie stałej „Co robi zdjęcie” i wystawie czasowej „Zobacz: Brytania”.

Balet Dworski Cracovia Danza już od 23 lat podczas wakacji realizuje największe artystyczne wydarzenie Zespołu - Festiwal Tańców Dworskich. Dla najmłodszych miłośników tańca Balet organizuje warsztaty towarzyszące festiwalowi, prowadzone przez mistrzów tańca z Europy.


Biblioteka Kraków w poszczególnych filiach organizuje m.in.: warsztaty, zabawy literackie, rozgrywki gier planszowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystawy, spotkania edukacyjne i literackie. W lipcu i sierpniu Biblioteka Kraków będzie realizowała literackie tygodnie w ramach projektu „Rodzinne podróże po literaturze” Będzie to tydzień skandynawski oraz japoński. W filiach odbędą się spotkania z tłumaczami, pisarzami, ilustratorami, blogerami i podróżnikami, a także warsztaty i wystawy inspirowane kulturą danego obszaru geograficznego. Każdy tydzień zakończy piknik organizowany w ogrodzie Biblioteki Głównej (ul. Powroźnicza 2). Ponadto realizowane będą projekty: „Moc podmiejskich tradycji” oraz „Biblioteczne mosty kulturowe”.


Instytut Kultury Willa Decjusza planuje wystawę pt. „Pałacowe niepokoje” Dagmary Wyskiel w formule site specific, wpisującą się w zabytkową przestrzeń Willi Decjusza i wchodząca w dialog z miejscem. Ponadto organizuje warsztaty dla młodzieży towarzyszące wystawie.

Bogatą ofertę atrakcji zaproponowano również w TAURON Arenie Kraków.

Szczegółowe programy zajęć wakacyjnych można znaleźć na stronach internetowych instytucji kultury.