górne tło

Laureaci Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa 2022 odebrali wyróżnienia

100 laureatów otrzymało Stypendia Twórcze Miasta Krakowa 2022 – wyróżnienia odebrali z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego podczas uroczystej gali zorganizowanej w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. W tym roku na stypendia dla artystów, animatorów i managerów kultury oraz osób zajmujących się opieką nad zabytkami w Krakowie miasto przeznaczyło milion złotych.

Symbolicznego wbicia łopaty na przyszłym placu budowy dokonali m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz doradca wojewody, Krzysztof Durek.

− Stypendia Twórcze Miasta Krakowa już od 1994 r. honorują najwybitniejszych młodych przedstawicieli krakowskich środowisk twórczych. I w ciągu tych blisko 30 lat jeszcze nigdy nie zawiedliśmy się na naszych stypendystach – w tym gronie znajdziemy wielu znanych dzisiaj artystów, producentów, konserwatorów sztuki i managerów kultury, którzy dbają o znakomitą artystyczną kondycję miasta i jego dziedzictwo kulturowe. Stypendia są wyrazem samorządowego mecenatu – i nie jest to mecenat bezinteresowny. Przyznajemy tę nagrodę z nadzieją, że stypendyści nadal będą wiązać twórczą pracę i przyszłość z naszym miastem. Kraków od najdawniejszych czasów inspirował do tworzenia rzeczy pięknych, ważnych i przełomowych. I mam nadzieję, że tak będzie nadal – także dzięki naszym stypendystom – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, który tradycyjnie uczestniczył w gali wręczenia stypendiów. Gala odbyła się 21 czerwca w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

Stypendia Twórcze Miasta Krakowa zostały ustanowione w 1994 r. przez Radę Miasta Krakowa, aby wspierać krakowskich artystów oraz promotorów kultury. Stypendia ułatwiają szczególnie utalentowanym osobom realizację autorskich projektów artystycznych oraz podjęcie dodatkowej, specjalistycznej edukacji artystycznej, studiów czy stażu, dzięki którym udoskonalą swoje umiejętności. Stypendium nie tylko pomaga rozwinąć warsztat twórczy, ale także umożliwia realizację wymarzonego projektu.

Spośród 288 wniosków specjalna komisja wyłoniła 100 laureatów, którzy otrzymali Stypendia Twórcze Miasta Krakowa 2022. Stypendia zostały przyznane w następujących dziedzinach: literatura, sztuki wizualne (w tym projektowanie przemysłowe oraz moda), architektura, muzyka poważna, muzyka popularna, taniec, teatr, film, niematerialne dziedzictwo Krakowa: folklor i tradycja, kultura ludowa, opieka nad zabytkami, kultura cyfrowa, intermedia: projekty interdyscyplinarne i z wykorzystaniem nowych technologii, animacja i edukacja kulturalna, zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury. Laureat konkursu w danej kategorii otrzymuje 10 tys. zł na realizację przedsięwzięcia kulturalnego w terminie czerwiec – grudzień 2022 r. Na stypendia miasto przeznaczyło aż milion złotych, co umożliwi wsparcie 100 projektów.

 − Od blisko trzech dekad za pomocą tych stypendiów miasto rozszerza ofertę kulturalną i wspiera lokalnych twórców oraz osoby zajmujące się różnymi formami działalności artystycznej i upowszechnianiem kultury. W tym roku mamy aż 100 laureatów, a dzięki przyznanym stypendiom zostaną przygotowane między innymi nowe książki, opracowania, publikacje, wystawy, rzeźby, instalacje artystyczne, partytury, nagrania, koncerty, warsztaty, spektakle, słuchowiska, scenariusze, filmy i różne artystyczne projekty, w tym także takie, które sprawią, że oferta kulturalna miasta będzie łatwiej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Lista laureatów z opisem projektów, które powstaną dzięki stypendiom dostępna jest w załączniku.

Dodajmy, że dotychczas dzięki stypendiom udało się zrealizować już ponad 600 projektów, które znacząco wzbogaciły kulturalną ofertę miasta.

W pracach Komisji ds. Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa uczestniczyli: Robert Piaskowski – przewodniczący komisji konkursowej, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, Katarzyna Olesiak – dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, Małgorzata Jantos – wiceprzewodnicząca komisji konkursowej, przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa, a także artyści, kuratorzy, przedstawiciele uczelni artystycznych, znawcy kultury i przedstawiciele miasta.