górne tło

Agencja ONZ ds. Uchodźców wspiera Kraków w pomaganiu

Do Krakowa dotarła pomoc rzeczowa udzielona przez Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ. 14 czerwca miejski magazyn przy ul. Bartników przyjął 15 tirów wypełnionych darami. Na 400 paletach znalazły się m.in.: śpiwory, koce, komplety pościeli, ręczniki, poduszki, kołdry i zestawy higieniczne.

Rzeczy te będą do dyspozycji miasta w celu pomocy uchodźcom z Ukrainy. Za przekazane dary w imieniu samorządu podziękował Sekretarz Miasta Krakowa Antoni Fryczek.

To nie pierwsza pomoc, którą dla Krakowa świadczy agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). W TAURON Arenie działa punkt pomocy UNHCR i udziela pomocy pieniężnej osobom, które uciekły z Ukrainy. Jest to pokłosie ustaleń i rozmów Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego z Wysokim Komisarzem NZ ds. Uchodźców Filippo Grandim.

Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) jest najważniejszą organizacją odpowiedzialną za ochronę osób, które musiały uciekać z powodu wojen i prześladowań. Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców to urząd Organizacji Narodów Zjednoczonych upoważniony do przewodzenia i koordynacji międzynarodowych działań mających na celu ochronę uchodźców i rozwiązywania ich problemów na całym świecie. Do głównych działań urzędu należy zapewnienie praw uchodźców oraz pomoc w zapewnieniu azylu lub repatriacji. Siedziba urzędu znajduje się w Genewie (Szwajcaria). Wysoki komisarz jest nominowany przez sekretarza generalnego ONZ i wybierany w głosowaniu przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Urząd ten został powołany przez Zgromadzenie Ogólne 3 grudnia 1949 r.