górne tło

Lato w Szkole Pisania KMLU

Interesuje Cię praca redaktorska i chcesz się w niej podszkolić? Chcesz zgłębić tajniki pisania dialogów? A może masz pomysł na opowieść sci fi, w której kryzys klimatyczny zostaje (nie)rozwiązany? Sprawdź, co tym razem przygotowaliśmy w Szkole Pisania.

Letnia szkoła dla redaktorów

Już 2 lipca rozpoczną się pierwsze zajęcia weekendowe Szkoły Redaktorskiej, na którą zapraszamy razem z autorką programu – Magdaleną Budzińską, redaktorką książek m.in. Andrzeja Stasiuka, Mikołaja Grynberga, Miry Marcinów czy Ingi Iwasiów, a przy tym zastępczynią redaktorki naczelnej Wydawnictwa Czarne.

Kurs jest przeznaczony dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych redaktorów. Uczestnicy będą mieli okazję ćwiczyć warsztat, dyskutować o specyfice pracy redaktora, a także otrzymają szczegółowe informacje na temat procesu i narzędzi, których używają wydawcy w całej Polsce przy pracy nad książką. Dowiedzą się na czym polega analiza strukturalna tekstu i prowadzenie książek, a także na czym polega inicjowanie tytułów w wydawnictwie. Skupią się także na praktycznych wskazówkach dotyczących redakcji konkretnych gatunków literackich (esej, powieść gatunkowa, literatura piękna, przekład literacki), a także na kwestiach prawno-autorskich.

Dwanaścioro uczestników będzie szlifować swoje umiejętności pod okiem najlepszych redaktorów w Polsce: Filipa Modrzejewskiego (Agora), Małgorzaty Szczurek (Karakter), Elżbiety Kalinowskiej (W.A.B), Dariusza Sośnickiego (Ossolineum), Magdaleny Budzińskiej oraz Przemysława Pełki (Czarne) i innych.

Weekendowe zjazdy odbędą się w następujących dniach 2-3 lipca, 6-7 lipca, 3-4 września, 24-25 września, 1-2 października, 29-30 października. Zakończenie kursu nastąpi podczas Festiwalu Conrada, w trakcie Kongresu Książki, podczas którego absolwenci Szkoły będą mogli spotkać się z innymi przedstawicielami branży książki, a także wysłuchać wykładów mistrzowskich czołowych twórców i redaktorów.

Jak wziąć udział?

Kandydatów prosimy o przygotowanie listu motywacyjnego i CV ze szczególnym uwzględnieniem informacji o dotychczasowym doświadczeniu w pracy z tekstami, a także o największych trudnościach, jakie napotkali w tej pracy.

Zgłoszenia można było przesyłać do 22 czerwca pod adresem pisz@miastoliteratury.pl. Zajęcia będą odbywać się na żywo, w pałacu Potockich w Krakowie. Więcej informacji na temat kursu można znaleźć na stronie pisz.miastoliteratury.pl

Co więcej w Szkole Pisania?

Przed nami także kolejna odsłona weekendowych warsztatów pisania. 26 czerwca w pałacu Potockich zagości Dominika Słowik, autorka m.in. powieści Zimowla (Znak 2019) i zbioru opowiadań Samosiejki (Wydawnictwo Literackie 2021) oraz laureatka Paszportu Polityki. Podczas warsztatów zatytułowanych „Jak odnaleźć głos postaci?” pisarka przybliży tajniki pisania dialogów. Warsztaty są skierowane są do osób początkujących, jak i tych, które posiadają już doświadczenie pisarskie. Zapisy trwają na stronie kbfbilety.krakow.pl

Zapraszamy również do lektury „Antologii tekstów”, będącej uwieńczeniem pięciomiesięcznego Kursu Pisania Powieści 2021/2022 Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Podczas dziesięciu weekendów grupa początkujących pisarzy szlifowała swoje pomysły na powieść pod okiem specjalistów, a efekty tej pracy prezentujemy w antologii dostępnej na stronie pisz.miastoliteratury.pl

To nie koniec dobrych wiadomości. W czerwcu ukaże się debiutancka książka Olgi Górskiej, absolwentki ostatniej edycji Kursu Pisania Powieści. Nie wszyscy pójdziemy do raju to duchologiczna wyprawa do lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, a także przenikliwa analiza klasowo-płciowej tożsamości. Za publikację odpowiada Wydawnictwo Drzazgi.

Przypominamy również o trwającym Solarpunkowym Konkursie Fikcji Klimatycznej, skierowanym do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz młodych dorosłych do 27. roku życia. Aby wziąć w nim udział, należy przesłać pracę literacką napisaną w konwencji science fiction lub fikcyjnego reportażu, przedstawiającą rozwój akcji umożliwiającej prezentację futurystycznej wizji dotyczącej klimatu. Na prace czekamy pod adresem solarpunk@kbf.krakow.pl do 24 lipca. Konkurs jest realizowany w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Bomba Megabitowa. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie miastoliteratury.pl

Wypatruj naszych ogłoszeń na stronie Szkoły Pisania, gdzie pojawi się niebawem rekrutacja na cykliczny Kurs Pisania Powieści. Szczegóły zadań kwalifikacyjnych ogłoszono 20 czerwca. Masz więcej pytań? Napisz do nas: pisz@miastoliteratury.pl.

Szkoła Pisania jest częścią programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie Mieście Literatury UNESCO, do którego należy także Nagroda Conrada. Operatorem programu jest KBF – instytucja Miasta Krakowa. Więcej informacji znajdziesz na: pisz.miastoliteratury.pl