górne tło

Konkurs na najlepsze prace o edukacji

Trwa V edycja Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego – konkursu skierowanego do autorów i autorek najbardziej wartościowych i trafnych publikacji dotyczących edukacji. Prace oceniane są w trzech kategoriach: naukowej, publicystycznej i specjalistycznej. Do konkursu można je zgłaszać tylko do dziś, 30 czerwca.

Plebiscyt, którego organizatorem jest Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego, to forma docenienia prac, które trafnie opisują, a przez to pomagają zrozumieć aktualne wyzwania stojące przed polskim systemem edukacji – a tych, jak wszyscy wiemy, jest coraz więcej. Reformy, pandemia i kryzys w Ukrainie, a w rezultacie napływ nowych uczniów i uczennic do polskich szkół – te procesy zmienią naszą edukację bezpowrotnie. Tym bardziej warto o niej rozmawiać w sposób odpowiedzialny i merytoryczny.

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego to jedyna inicjatywa w Polsce, która łączy naukowców, dziennikarzy, praktyków, tworząc przestrzeń wymiany myśli wokół edukacji, ponad dziedzinami i podziałami.

Do tej pory Fundacja EFC nagrodziła 19 prac spośród 758 zgłoszonych do konkursu, a do współpracy zaprosiła 30 recenzentów. Jak zgłosić się do konkursu? Zgłoszenia dokonuje autor lub współautor publikacji. Termin nadsyłania prac mija dziś, 30 czerwca. Szczegółowe informacje o zasadach uczestnictwa w konkursie znajdują się na stronie Fundacji EFC: efc.edu.pl/programy/NagrodaCzerneckiego.

Patron konkursu Roman Czernecki był pedagogiem, który z pasją zmieniał polską edukację na lepsze przez kilkadziesiąt lat. Podczas II wojny światowej organizował tajne nauczanie. Po wojnie założył szkołę w Szczekocinach, z którą od lat współpracuje Fundacja EFC. Angażował się w doskonalenie metod nauczania. Był szefem kuratorium w Zielonej Górze, prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, wykładowcą historii filozofii na Politechnice Warszawskiej.