górne tło

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Przed ostracyzmem, nienawiścią i wojną nie da się uciec, nawet jeśli wyjedzie się na drugi koniec świata. „Getto jest we mnie” Santiago H. Amigorena to opowieść o wewnętrznych ranach, poczuciu winy i osamotnieniu. Historia człowieka, którego przez wiele lat gnębiło pytanie: dlaczego to ja przetrwałem?

Vicente Rosenberg kiedyś był Wincentem, kiedyś mieszkał w Chełmie i Warszawie, kiedyś wraz z rodziną doświadczał antysemityzmu. Teraz od ponad dziesięciu lat mieszka w Argentynie, ma przyjaciół, szansę na zrealizowanie marzeń i dobrze zapowiadającą się przyszłość. Jego rodzina została w Polsce, mimo że próbował ściągnąć bliskich do siebie jeszcze przed wybuchem wojny. Matkę i brata Wincentego zamknięto w getcie. Z listów, które otrzymuje wynika, że ich sytuacja staje się coraz trudniejsza. Można spodziewać się najgorszego. Bezsilność i rozpacz zmienia nowe życie Vicente w Buenos Aires w ponure pasmo milczących dni. Mimo, że na emigracji założył rodzinę nadal czuje się samotny w murach własnego, wewnętrznego getta.

Santiago H. Amigorena na bohatera książki wybrał swojego dziadka. Byłego żołnierza wojny polsko-bolszewickiej, emigranta, Polaka żydowskiego pochodzenia. Zwykłego człowieka, który jak wielu innych, choć nie był bezpośrednią ofiarą II wojny światowej odniósł w niej głębokie wewnętrzne rany. „Getto jest we mnie” opowiada o jego przeżyciach i perspektywie z jakiej przyglądał się największemu konfliktowi XX wieku.

KONKURS

Mamy dla was kilka egzemplarzy książki „Getto jest we mnie” Santiago H. Amigorena, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Co zrobić, by wygrać tę książkę? Odpowiedzcie na pytanie: podczas wojny walczy się na wielu frontach. Nie zawsze z bronią w ręku. Znacie historie ludzi, którym przyszło żyć w czasach wojny, rodzinne albo pochodzące z innych źródeł? Opowiedzcie nam o nich. Odpowiedź podeślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 27 maja, do godz. 15.00.W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie.