górne tło

Mistrzejowice piękniejsze i wygodniejsze

Zmieniają się Mistrzejowice – z typowej sypialni w miejsce wygodne do mieszkania – przekonuje Kazimierz Chrzanowski z klubu radnych Przyjazny Kraków w rozmowie z Ryszardem Kozikiem.

Do niedawna Mistrzejowice były typową krakowską sypialnią…

Kazimierz Chrzanowski: Rzeczywiście, Dzielnica XV jest mieszkaniowa, nie ma na jej terenie większych zakładów pracy. Dzięki zabiegom radnych z roku na rok jednak się zmienia.

 

Jakie są największe bolączki i potrzeby Mistrzejowic?

KCh: Przede wszystkim są problemy z wyjazdem z dzielnicy i wjazdem do niej. Jeśli chodzi o rozwój infrastruktury drogowej, niezbędny jest remont ul. Piasta Kołodzieja i ronda Piastowskiego oraz ul. Okulickiego. Te remonty są już przygotowywane. Mieszkańcy ul. Marycjusza zabiegają o przejście dla pieszych i remont ul. Mistrzejowickiej. Systematycznie remontowane są też istniejące parkingi i tworzone nowe miejsca postojowe – w ubiegłym roku na osiedlach Piastów i Złotego Wieku, w tym u zbiegu ulic Wawelskiej i ks. Jancarza. Dokończona zostanie także modernizacja ul. Wawelskiej wraz miejscami postojowymi.

Zaawansowana jest też sprawa budowy nowego wiaduktu od ul. Piasta Kołodzieja do Batowic. Ma tam również powstać przystanek kolejowy i parking park & ride, który ma być wykorzystywany przez kolej aglomeracyjną. W 8 minut będzie można z tego przystanku dotrzeć do Dworca Głównego.

W planach są też dwie duże linie tramwajowe. Jedna z nich – z Mistrzejowic przez ul. Meissnera i rondo Polsadu do al. Jana Pawła II – jest już po konsultacjach i podpisaniu umowy z wykonawcą. Inwestycję zrealizuje prywatny inwestor, w zamian za co przez 40 lat będzie tę trasę obsługiwał i czerpał z tego zyski.

Opracowywana jest koncepcja linii tramwajowej od ul. ks. Jancarza przez Wiślicką, Stella-Sawickiego aż do ronda Dywizjonu 308. Realizacja wspomnianych projektów będzie dla mieszkańców oznaczała znaczną poprawę warunków przemieszczania się.

Dodam też, że pamiętamy również o potrzebach nowych mieszkańców dzielnicy – na osiedlu powstającym poniżej Piastów miasto wykupuje lokale pod żłobek i przedszkole. Modernizowane są także wszystkie przedszkola na terenie dzielnicy.

 

A jak wygląda stan infrastruktury społecznej na terenie dzielnicy?

KCh: Pod tym względem jest o wiele lepiej. I wciąż dużo się dzieje. Powstaje pływalnia przy Szkole Podstawowej nr 144 na os. Bohaterów Września. Jest projekt i są środki na budowę hali sportowej przy SP nr 89 na os. Piastów – prace ruszą w tym roku. Mamy też projekt budowy drugiej hali gimnastycznej na os. Złotego Wieku, przy SP nr 85.

Wkrótce będzie przyjmowany plan zagospodarowania przestrzennego dla Mistrzejowic Północ. Zapisano w nim pomysł zbudowania pełnowymiarowego boiska sportowego, gdyby jednak okazało się to niemożliwe, np. z powodu kłopotów ze scaleniem działek, i tak powstanie tam boisko, tylko mniejsze.

Remontowane są otwarte siłownie przy SP nr 89 i szkole na os. Oświecenia. Sukcesywnie odnawiane są też boiska szkole i infrastruktura sportowo-rekreacyjna, na przykład na Plantach Mistrzejowickich.

 

Ta część Nowej Huty jest niemal równie pełna zieleni jak moja Dzielnica XVIII.

KCh: Dzielnica jest bardzo dobrze usytuowana, wkomponowana w tereny zielone. Z jednej strony mamy niedawno odremontowany park Tysiąclecia, z drugiej fort Batowice (jego remont wymaga dużych nakładów, na razie podejmowane są działania zabezpieczające go przed degradacją), są też forty przy os. Piastów (fort Mistrzejowice) i powyżej os. Złotego Wieku (fort Batowice). A środkiem dzielnicy biegną Planty Mistrzejowickie. Tak, pięknie macie w Dzielnicy XVIII, ale moim zdaniem tereny zielone w Dzielnicy XV są równomierniej rozłożone.

Dbamy o nie. W tym roku mamy 500 tys. na Planty Mistrzejowickie, które zostaną – sukcesywnie – wyremontowane w całości.

 

Mieszkańcy Dzielnicy XV nie powinni też chyba narzekać na ofertę kulturalną?

KCh: Mamy Kuźnię na Złotego Wieku, Bursę na Tysiąclecia, Klub Mirage na Bohaterów Września, nową Pracownię Piastów 22, klub na os. Oświecenia pracujący z trudną młodzieżą, a także cztery biblioteki – i znowu obiekty te są rozmieszczone w miarę równomiernie na terenie dzielnicy, co zapewnia łatwiejszy dostęp do ich oferty.

 

Wspomniał Pan o basenie na Bohaterów Września, ale to przecież większy projekt.

KCh: Zgodnie przygotowany przez nowohuckich radnych z różnych klubów. Chcemy, aby w każdej nowohuckiej dzielnicy była kryta pływalnia, z której mogą korzystać dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy. Niedawno oddany został basen na os. 2. Pułku Lotniczego – tygodniowo odwiedza go podobno 10 tys. ludzi. Są baseny na os. Handlowym i w Com-Com Zone. Oddanie basenu na Bohaterów Września planowano na 2024 r., ale pan prezydent Jacek Majchrowski zadeklarował, że widzi szansę na zakończenie budowy w 2023 r. Kolejne baseny powstaną: na os. Na Stoku w Dzielnicy XVII przy SP nr 129 i na os. Złotej Jesieni przy Zespole Szkół Gastronomicznych Złota Jesień w Dzielnicy XVI.

Bio:

Kazimierz Chrzanowski – radny z klubu Przyjazny Kraków, pracuje w komisjach: Budżetowej, Infrastruktury, Mienia i Rozwoju Gospodarczego (przewodniczący) oraz Praworządności. Poseł na Sejm III, IV i V kadencji

dwutygodnik Krakow.pl banner