górne tło

Rower tak, ale jaki?

Między innymi o funkcjonowaniu roweru miejskiego mowa była na posiedzeniu Komisji Infrastruktury.

40 rowerów elektrycznych dostępnych jest na parkingu Czerwone Maki w systemie Park&Bike – ze względu na uzyskane dofinansowanie ze środków unijnych obecnie rowery pożyczać można bezpłatnie. – Rower elektryczny staje się coraz bardziej popularny. W 2021 r. zanotowaliśmy ponad 600 wypożyczeń miesięcznie. W planach jest zamówienie kolejnych 100 rowerów elektrycznych, a docelowo powinny się one znaleźć na każdym z parkingów P&R – mówił Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie. Miasto planuje też zakup 500 rowerów (połowa z nich to rowery elektryczne) na wynajem dla mieszkańców. Dużą popularnością cieszą się też rowery cargo, które przedsiębiorcy mogą wypożyczyć bezpłatnie na 30 dni i sprawdzić, czy taka formuła sprawdza się w ich przypadku.

- Pandemia wiele zmieniła. Również sposób mieszkańców na przemieszczanie się po mieście. Jednego dnia ktoś np. pracuje zdalnie, następnego jedzie rowerem, bo jest ładna pogoda, a kolejnego np. taksówką. Klasyczny rower jest już przeżytkiem, a jednocześnie jest bardzo kosztowny – mówił Łukasz Franek. Radny Edward Porębski mówił o tym, że w Nowej Hucie na węzłach przesiadkowych, m.in. na pętli tramwajowej na Wzgórzach Krzesławickich jest duże zapotrzebowanie na rowery i pytał, kiedy mogą się w takich miejscach pojawić. Łukasz Franek mówił o perspektywie przyszłego roku.

Radni pozytywnie zaopiniowali też projekty uchwał w sprawie zmian w uchwale nr LXXX/2293/22 dotyczącej określenia zakresu pomocy świadczonej przez Gminę Miejską Kraków na rzecz obywateli Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (druk nr 2704) oraz w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanych przez właścicieli nieruchomości (druk nr 2711).