górne tło

Warzywa w diecie przeciętnego Polaka

Nie ulega wątpliwości, że owoce i przede wszystkim warzywa powinny stanowić podstawę naszej diety. Są bowiem źródłem dużej ilości cennych witamin i minerałów. Ponadto warzywa zawierają sporą ilość wody i niewiele węglowodanów, dzięki czemu nie przyczyniają się do nagłego wzrostu cukru we krwi. Znajdujący się w nich błonnik wspomaga uczucie sytości, co w konsekwencji wspiera kontrolę masy ciała.

Jak częściej sięgać po warzywa?

Z warzyw można przygotować dużo nieoczywistych przepisów, zarówno wytrawnych, jak i tych na słodko. Stanowią prostą bazę do wielu posiłków, dlatego warto sięgać po nie nie tylko ze względu na walory odżywcze, ale również z racji ich ogólnej dostępności. Bo w końcu, kto z nas nie ma w kuchni marchewki albo pomidora?

Do warzyw w diecie przeciętnego Polaka można zaliczyć:

Istnieją oczywiście jednostki, dla których warzywa to realny fundament diety, lecz niestety, według statystyk stanowią one zdecydowaną mniejszość. Można zmienić swoje przyzwyczajenia wprowadzając do swojej diety proste i pyszne potrawy oparte w głównej mierze właśnie na warzywach. A będą to na przykład:

Zapamiętaj!

Mimo najlepszych intencji „przemycanie” i „ukrywanie” przed kimś warzyw, kiedy serwujemy mu potrawę, nie uczy dobrych nawyków. Lepiej zachęcić kogoś do wspólnego gotowania bądź testowania nowych produktów.