górne tło

5. edycja festiwalu Wodecki Twist

Wielka gala, Wodecki w wydaniu elektronicznym, a także obowiązkowo chóralne „Zacznij od Bacha” na krakowskim Rynku Głównym – za nami jubileuszowa, 5. edycja festiwalu Wodecki Twist. Najpiękniejsze polskie piosenki rozbrzmiewały od 10 czerwca do 12 czerwca w całym Krakowie.

Piąta edycja festiwalu zebrała doskonałych artystów polskiej sceny muzycznej ze wszystkich możliwych gatunków. Mottem tegorocznej edycji byli przyjaciele – zarówno ci, którzy towarzyszyli Zbigniewowi Wodeckiemu w zawodowej i nie tylko zawodowej drodze, jak również młode pokolenie, czyli muzycy tworzący nowe trendy z wielką jakością i szacunkiem dla tego, co w naszej piosence najlepsze.

Tradycją są spotkania z zespołami chóralnymi w pierwszym dniu festiwalu. Tak samo było i tym razem – 10 czerwca w samo południe na Rynku Głównym zaśpiewały Wodeckiego chóry z całej Polski, ale także mieszkańcy Krakowa, turyści, goście festiwalowi, rodzina i bliscy artysty. Co więcej, tuż po hejnale na płycie Rynku Głównego zabrzmiał utwór „Zacznij od Bacha”.

 

W tym roku we wspólne śpiewanie włączyła się grupa Sound’n’Grace – znakomity zespół na co dzień wykonujący muzykę gospel, soul, funky i R&B.

11 czerwca otwarty został muzyczny klub przy Plantach, w altanie Zbigniewa Wodeckiego, w jej okolicach i przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Przez cały dzień pojawiali się tam goście festiwalowi. Odbyły się koncerty, wywiady i potańcówki w stylu lat 70.!

Wieczorem 11 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyła się wielka gala jubileuszowa, która dostała tytuł „Wodecki uroczysty”. Udział w tym wydarzeniu wzięli między innymi: Alicja Majewska, Ania Rusowicz, Ralph Kamiński, Krzysztof Zalewski, Andrzej Lampert, Joanna Kulig, Maciej Musiałowski, Natalia Szroeder i Maciej Maleńczuk oraz Sound’n’Grace i orkiestra pod batutą Tomka Szymusia.

Transmitowany na żywo w telewizji Polsat był kulminacją 5-lecia festiwalu, ale również 45-lecia debiutanckiej płyty Zbigniewa Wodeckiego z 1976 r., odkrytej na nowo dzięki reedycji z udziałem Mitch&Mitch.

 

Na finał, w niedzielę, 12 czerwca, odbyła się „Wyspa muzyki” – barwne, nowocześnie brzmiące i zarażające energią wydarzenie na plenerowej scenie nad Wisłą. Pod hasłem electro siły i pokolenia połączyli: Kayah, Baasch, Novika, Agim, Kev Fox, Rysy i inni. To był relaksujący muzyczny piknik. Koncerty ponownie zagościły przy jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Krakowa – Forum Przestrzenie.

Wizerunek Zbigniewa Wodeckiego trafił też na nowy znaczek pocztowy z serii „Gwiazdy polskiej muzyki”, wydany przez Pocztę Polską. Na znaczku przedstawiono postać artysty ze skrzypcami – jednym z trzech instrumentów, na których grał – i jego autografem. Znaczek wyemitowano w liczbie 168 tys., jest dostępny w placówkach pocztowych.