górne tło

Konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe

Muzeum Krakowa od ośmiu lat zachęca wszystkich do własnoręcznego wykonywania tej specyficznej ozdoby wielkanocnej i uczestniczenia w dorocznym konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe, odbywającym się w Domu Zwierzynieckim. 18 kwietnia poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji konkursu.

Drzewka dziecięce:

Drzewka młodzieżowe:

Drzewka dorosłych:

Drzewka rodzinne i zespołowe/grupowe instytucjonalne:

Tradycyjne drzewko życia:

 

Konkurs online:

Oprócz konkursu tradycyjnego odbył się także konkurs online. Mógł w nim wziąć udział każdy, kto nadesłał zdjęcie wykonanego przez siebie drzewka na adres mailowy Domu Zwierzynieckiego: zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl. Głosowanie odbyło się na Facebooku.

Laureaci konkursu online:

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia.