górne tło

Dodatek osłonowy – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Dodatek osłonowy to świadczenie, które ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Oto odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania krakowian o to wsparcie finansowe.

Gdzie mogę złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Wniosek o wsparcie dodatku osłonowego można złożyć w siedzibach Krakowskiego Centrum Świadczeń: na os. Zgody 2, przy ul. Stachowicza 18 i ul. Wielickiej 28a, od poniedziałku do piątku w godz. 7.40-15.00.

Czy mogę wysłać wniosek e-mailem lub złożyć go elektronicznie?

Wniosku nie można wysłać e-mailem, ale można go złożyć elektronicznie za pomocą środków komunikacji elektronicznych – ePUAP, np. wchodząc na stronę internetową peu.um.krakow.pl. Wniosek należy wydrukować, wypełnić, a po wybraniu opcji „Wyślij pismo do urzędu”, dołączyć zeskanowany druk. Wniosek taki opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Jak zaadresować wniosek o dodatek osłonowy?

Jeżeli wniosek o dodatek osłonowy zostanie wysłany listem, należy przesłać go z dopiskiem „Dodatek osłonowy” na adres: Krakowskie Centrum Świadczeń, ul. Stachowicza 18, 30-103 Kraków.

Do kiedy należy złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Wniosek o dodatek osłonowy można składać do 31 października. Wnioski złożone po tym terminie nie zostaną już rozpatrzone.

We wniosku o dodatek osłonowy trzeba podać numer konta bankowego. Co zrobić, gdy ktoś nie posiada konta?

Można wskazać konto bankowe inne osoby z podaniem jej imienia i nazwiska (bezpiecznie wpisać PESEL; jeżeli jest członkiem gospodarstwa domowego to nie ma z tym problemu) lub wpisać „Auto wypłata” – odbiór w banku w przypadku, gdy nie posiadamy rachunku bankowego albo nie wskażemy rachunku innej osoby.

Jakich dochodów nie bierze się pod uwagę przy podawaniu dochodów we wniosku o dodatek osłonowy?

Do dochodu niezbędnego do określenia kryterium dochodowego nie bierze się dochodów, które nie zostały wymienione w ustawie o świadczeniach rodzinnych, np. świadczenie wychowawcze, zasiłek rodzinny. Dochody nieopodatkowane, wymienione w części III wniosku o wypłatę dodatku osłonowego, są wliczane do dochodu.

Co uznaje się za dochody, jeśli nie posiadam żadnych? Czy stypendium szkolne też się wlicza do dochodu?

Jeśli osoba zgłaszająca lub członkowie jej gospodarstwa domowego osiągnęli dochody niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym, w takim przypadku należy wypełnić część III wniosku.

Do dochodów niepodlegających opodatkowaniu zalicza się np. świadczenie rodzicielskie, alimenty na rzecz dzieci, stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków Unii Europejskiej lub Funduszu Pracy. Szczegółowa lista dochodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych znajduje się w dalszej części wniosku na samym końcu.

W oświadczeniu należy wpisać następujące rodzaje dochodów, które zgodnie z art. 2 ust. 14 ustawy z 17 grudnia 2021 r.  o dodatku osłonowym w związku z art. 411 ust. 10 i ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska i art. 3 pkt 1 lit. c ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 111, z późn. zm.), nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych:

Pod jakim numerem telefonicznym mogę uzyskać informacje o dodatku osłonowym?

Od 4 stycznia jest czynna specjalna infolinia dla jednostek samorządu terytorialnego pod numerem telefonu 22 369 14 44. W zakresie spraw związanych z obsługą wniosków należy kontaktować się z gminą właściwą ze względu na miejsce zamieszkania.

Czy cudzoziemiec może otrzymać dodatek osłonowy?

Tak. Dodatek może być wypłacony cudzoziemcom mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

Co w przypadku, gdy dochód przekracza ustalony limit? Czy dostanę dodatek osłonowy?

W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymania dodatku osłonowego, obowiązuje tzw. zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Czy dodatek osłonowy będzie wypłacany co miesiąc?

Nie. Dodatek jest wypłacany jednorazowo – raz na wniosek. Gdy wniosek o wypłatę dodatku osłonowego zostanie złożony do 31 stycznia, wypłata świadczenia następuje w dwóch ratach. Złożenie wniosku po 31 stycznia skutkuje jednorazową wypłatą świadczenia.

W jakim czasie po złożeniu wniosku otrzymam dodatek osłonowy?

Wypłata dodatków zostanie zrealizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Ci, którzy nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogli ubiegać się o wsparcie. Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wypłata dodatku zostanie zrealizowana w całości do 2 grudnia 2022 r.

Skąd wziąć druk wniosku o dodatek osłonowy?

Wnioski papierowe są do pobrania w Krakowskim Centrum Świadczeń: na os. Zgody 2, przy ul. Stachowicza 18 i ul. Wielickiej 28a, a także w formie elektronicznej ze stron internetowych peu.um.krakow.pl lub sprawyspoleczne.krakow.pl.

Jak wypełnić informacje dotyczące źródła ogrzewania?

Na dzień składania wniosku o dodatek osłonowy główne źródło ogrzewanie musi być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

W przypadku źródeł ogrzewania na paliwo stałe, zaznaczając opcję „Potwierdzam”, deklarujesz, że głównym źródłem ogrzewania twojego gospodarstwa domowego jest jedno z wymienionych źródeł ciepła na paliwo stałe; to źródło zostało wpisane do CEEB. Spełniając obydwa powyższe kryteria możesz uzyskać dodatek osłonowy w podwyższonej o 25 proc. wysokości. Zaznaczając opcję „Zaprzeczam”, deklarujesz, że ubiegasz się o dodatek osłonowy w podstawowej wysokości.

W związku z ogrzewaniem gazowym nie zaznacza się nic w część I, w punkcie 3.

Czy z dodatku osłonowego mogą skorzystać także mieszkańcy bloków czy tylko posiadacze domów jednorodzinnych?

Tak. Z dodatku osłonowego mogą skorzystać także osoby mieszkające w bloku. Nie ma rozróżnienia na rodzaj budynku.

Kto może pomóc osobie zainteresowanej dobrze wypełnić formularz wniosku?

Osoby objęte pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie mogą otrzymać wsparcie pracownika socjalnego przy wypełnianiu wniosku. Ponadto, w internecie jest już sporo stron, które tłumaczą, jak wypełnić ten wniosek. Trudność w skali od 1 do 5 określamy na 2.

Czy można złożyć wniosek, gdy mieszka się w domu rodzinnym, ale prowadzi osobne gospodarstwo domowe?

Jeśli osoby te gospodarują oddzielnie, to adres zamieszkania nie ma znaczenia. Osoby te mogą złożyć dwa osobne wnioski.

W systemie ePUAP nie ma Krakowskiego Centrum Świadczeń? Co należy wybrać, aby skorzystać z tej opcji zgłoszenia wniosku?

Należy wybrać: „Gmina Miejska Kraków” lub „Urząd Miasta Krakowa”.


Więcej informacji o dodatku osłonowym można przeczytać tutaj.