górne tło

Kolejna odsłona cyklu „Gwiazdy z Sinfoniettą”

Dziś, 21 stycznia, Sinfonietta Cracovia wystąpi pod batutą Josepa Vicenta, dyrektora artystycznego i muzycznego w Auditorium of the Alicante Provincial Council (ADDA) w Hiszpanii. W repertuarze koncertu z cyklu „Gwiazdy z Sinfoniettą” znajdą się kompozycje autorstwa Joaquína Turiny, Johna Adamsa oraz Piotra Czajkowskiego.

Josep Vicent jest bardzo oddany muzyce współczesnej. Od 2005 r. jest dyrektorem artystycznym Jeunesses Musicales World Orchestra. Piastował również stanowisko głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Balearów (OSIB) oraz na festiwalu Xenakis. W sezonie 2020/2021 łączył swoją funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej ADDA z gościnnymi występami z takimi zespołami jak Sichuan Symphony Orchestra, Rouen Normandie Opera Orchestra, Philharmonie Zuidnederland, Belgian National Orchestra, jak również Israel NK Orchestra. Dyrygował hiszpańską Orkiestrą Narodową, Orkiestrą Walencji oraz Orkiestrą Kastylii i León.

Dla krakowskiej publiczności Vicent z Sinfoniettą wystąpią w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Podczas wieczornego występu zostaną wykonane trzy utwory.

Kompozycję La oración del torero op. 34 (1925) Joaquína Turiny zainspirowała sytuacja, której Hiszpan był świadkiem podczas korridy. Całość tworzy niemal impresjonistyczny efekt, mozaikę o wyraźnym hiszpańskim kolorycie z nawiązaniami do andaluzyjskiej muzyki ludowej.

Z kolei John Adams komponując Shaker Loops (1978) przed oczami miał migoczące tafle wody w stawie oraz wspomnienie z młodych lat, gdy mieszkał nieopodal wyznawców odmiany protestantyzmu, zwanych Szejkerami. W swoim utworze Adams postawił na proste harmonie oraz minimalistyczne techniki repetycji i zapętlania.

Tymczasem dla Piotra Czajkowskiego „świętą rozkoszą” było słuchanie muzyki Mozarta, którego operami zachwycił się już jako dziecko. To właśnie wyznacznikami klasycznego stylu kierował się komponując Serenadę na smyczki (1880). Mozartowski wdzięk i finezję tematyczną odnaleźć można już w pierwszej części, ujętej w ramy formy sonatowej.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Więcej informacji można odnaleźć na stronie sinfonietta.pl.