górne tło

2021 rokiem ogrodów społecznych

W Krakowie rozwija się trend miejskiego ogrodnictwa. Mimo wzrastającej urbanizacji coraz więcej osób chce uprawiać ziemię tam, gdzie mieszka, dlatego ogrodnictwo miejskie jest coraz bardziej popularne i stanowi skuteczną alternatywę dla tradycyjnego myślenia o tym, że warzywny ogródek można uprawiać tylko na obszarach wiejskich.

Ogrodnictwu miejskiemu przyświeca idea, według której życie w mieście nie musi być zaprzeczeniem życia w zgodzie i blisko natury.

W Krakowie funkcjonuje aktualnie 12 ogrodów społecznych. Osoby wokół nich zrzeszone, dzięki swojemu zaangażowaniu tworzą miejsca dające możliwość korzystania lokalnej społeczności z zalet społecznego ogrodnictwa miejskiego, które nie sprowadza się tylko do własnoręcznego sadzenia roślin uprawowych czy zakładania tzw. rabat permakulturowych, ale również niesie za sobą mnóstwo funkcji społecznych.

Pozwala na zacieśnianie relacji między sąsiadami, uczy współpracy i troski o dobro wspólne, co jest niezwykle istotne gdy mowa o kształceniu postaw społeczeństwa zaangażowanego.

W 2021 r. za sprawą projektów unijnych:

Krakowskie Ogrody Społeczne stały się inspiracją na skalę międzynarodową.

Uczestnictwo w projektach daje również możliwość na międzynarodową wymianę doświadczeń i inspiracji, dzięki czemu nieustannie możemy się rozwijać i udoskonalać program Krakowskich Ogrodów Społecznych.

W tym roku dzięki projektowi RU:RBAN udało się w Krakowie wprowadzić pierwsze w Polsce regulacje dotyczące zakładania i funkcjonowania ogrodów społecznych, które są wypracowaną ścieżką, którą obrać mogą mieszkańcy chcący się włączyć w zarządzaniu dobrem wspólnym miast.